Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pointa N: Fiala zkoumá německou Nutellu a ministerstvo školství se snaží šetřit na počtu hodin

Premiér Petr Fiala (ODS) ve videu Otázky a odpovědi z Kramářovy vily srovnával mimo jiné Nutelly. Foto: X Petra Fialy
Premiér Petr Fiala (ODS) ve videu Otázky a odpovědi z Kramářovy vily srovnával mimo jiné Nutelly. Foto: X Petra Fialy

Premiér Petr Fiala se vydal na nákupy do Německa a zjistil, že tam stejné produkty sežene levněji než jen o pár kilometrů vedle na české straně hranice. Zamýšlí se nad touto situací a hledá řešení, zatím však žádné konkrétní nenašel. Rádo by ušetřilo i ministerstvo školství; je ovšem otázkou, zda snížení maximálních hodin výuky v závislosti na počtu žáků je tou správnou cestou.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Premiér na nákupech

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) se během své návštěvy Karlovarska vydal na kontrolu cen potravin do Německa. Na obou stranách hranice nakoupil několik základních položek a zjistil, že v Německu pořídil levněji, a navíc v některých případech dostal větší objem zboží. Premiér si máslo, vejce, mléko nebo nutellu přivezl do Kramářovy vily, kde provedl finální hodnocení.

Například máslo bylo v Česku o zhruba třetinu dražší, za nutellu zde zaplatil téměř dvojnásobek. „Otázka zní, proč tomu tak je,“ zamyslel se premiér. „Vláda neřídí cenotvorbu, to je věc výrobců a obchodníků. Je dobře, že vláda neurčuje ceny. Ale budeme pokračovat v tom, co děláme vlastně od začátku inflace. Kontrolujeme a tlačíme na výrobce a prodejce, aby nezneužívali těžkou situaci,“ popisuje Fiala.

Jeho videu se vysmála opozice. Stínový premiér ANO Karel Havlíček k tomu řekl, že vláda jsou

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pointa N

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější