Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Fiala jel do Německa pro máslo i nutellu. „Trochu rozpačité a připomíná to Babiše,“ míní expert

Premiér Petr Fiala (ODS) ve videu Otázky a odpovědi z Kramářovy vily srovnával mimo jiné Nutelly. Foto: X Petra Fialy
Premiér Petr Fiala (ODS) ve videu Otázky a odpovědi z Kramářovy vily srovnával mimo jiné Nutelly. Foto: X Petra Fialy

Premiér Petr Fiala (ODS) se pustil do boje za nižší ceny potravin. Během návštěvy Karlovarska si krátce odskočil přes hranice do německého Waldsassenu, kde nakoupil několik potravin. Stejný nákup pak absolvoval i v Chebu a diváky svého videopořadu seznámil s tím, že v Německu je levněji. Podle experta na politický marketing Fiala správně zvedá téma cen, zvolená forma ale nemusí působit příliš dobře.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Jsem kousek za hranicí v německém Waldsassenu a chtěl bych tady udělat malý kontrolní nákup,“ říká Fiala na videu a vydává se do obchodu. Utratil zhruba pětistovku a míří do Chebu.

„Mám tady stejných devět druhů potravin, ale nákup v České republice je o více než 60 korun dražší, než byl totožný nákup v Německu,“ hlásí šéf ODS.

Všechny produkty následně hodnotí v Kramářově vile v Praze. Zjišťuje, že některé položky z českého obchodu jsou výrazně dražší: máslo skoro o třetinu, balení nutelly téměř dvojnásobně. Potraviny z Německa jsou navíc ve větším balení.

„Otázka zní, proč tomu tak je,“ zamýšlí se předseda vlády nad svými poznatky. „Vláda neřídí cenotvorbu, to je věc výrobců a obchodníků. Je dobře, že vláda neurčuje ceny. Ale budeme pokračovat v tom, co děláme vlastně od začátku inflace. Kontrolujeme a tlačíme na výrobce a prodejce, aby nezneužívali těžkou situaci,“ popisuje Fiala.

Podle svých slov se obrátí na mezinárodní firmy a bude chtít vysvětlení, proč Němci kupují levnější a objemnější potraviny, než je tomu v Česku. Vyzval také veřejnost, aby mu posílala podobné případy rozdílné kvality.

Deník N oslovil mluvčího vlády Václava Smolku s dotazy k premiérovu videu, odpověď zatím nedorazila. Předseda vlády je nyní na návštěvě v několika afrických státech.

Politolog Otto Eibl z Masarykovy univerzity si myslí, že od Fialy může jít o jisté nakročení směrem k voličům, kteří mu vyčítají neřešení domácích problémů.

„Tady máme premiéra, který je

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Inflace

Jídlo a gastronomie

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější