Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vondra: Pokud si neporadíme s nelegální migrací, vytvoříme přímé nástupiště pro hnědou politiku

„Nejsem šašek, který by podřizoval svoje výroky aktuální poptávce na tom či onom náměstí. Jsem známý bojovník,“ říká europoslanec ODS a lídr koalice Spolu ve volbách do Evropského parlamentu Alexandr Vondra. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
„Nejsem šašek, který by podřizoval svoje výroky aktuální poptávce na tom či onom náměstí. Jsem známý bojovník,“ říká europoslanec ODS a lídr koalice Spolu ve volbách do Evropského parlamentu Alexandr Vondra. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Občanští demokraté míří pod vedením Alexandra Vondry do eurovoleb v rámci uskupení Spolu. Vondra dříve patřil mezi odpůrce koaličního postupu, nyní jej bude muset před voliči hájit. Ve velkém rozhovoru popisuje, jak chce uspět i s jakými tématy do voleb vyrazí. „Mám teď nějaký půlrok na to přesvědčit, řekněme, tu pravicovou část našich voličů, aby přišli k volbám a neschovali se někde doma, v kavárně nebo jinde,“ říká europoslanec a místopředseda ODS. Unie se podle něj musí zaměřit na nelegální migraci. „Jsem přesvědčený, že pod vlivem toho, co se teď bude dít v Evropě, budeme muset jít ještě dál,“ říká Vondra.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • Vondra byl kritikem společného postupu ODS, lidovců a TOP 09 v eurovolbách. Jak chce nyní voliče strhnout k podpoře Spolu?
  • Nechybí mu lidská chemie s dalšími lídry koaličních stran?
  • Jak povede kampaň a jaká vidí zásadní témata?
  • Měla by se Evropská unie rozšiřovat?
  • Jak se dívá na Orbánovo vydírání EU v otázkách pomoci Ukrajině?

Ještě před pár týdny jste mluvil o tom, že by pro občanské demokraty bylo lepší, kdyby šli do eurovoleb sami. Změnil jste názor, nebo jste byl nucen akceptovat pohled zbytku vedení ODS?

Před tiskovou konferencí, kde jsme oznamovali společný postup, jsem se mentálně přenastavil. Jsme Občanská demokratická strana a já chápu argumenty, které nakonec převážily ve prospěch jít dohromady.

Pět měsíců jsem trpělivě vysvětloval rizika, všichni je vidí. Ale rozhodlo se, jdeme do toho a jdeme vyhrát. Jeden z argumentů byl, že můžeme volby vyhrát, tak je jdeme vyhrát.

To je asi klíčový argument?

Politika je soutěžní disciplína. Já vášnivě sleduji sport, protože mě hrozně baví soutěžení. Zároveň když se podíváte na mou postavu, aktivně to dělat nemohu, to je vyloučené. Politika je ale trochu něco podobného.

Máme dobrý tým a jdeme vyhrát. Mimochodem, nejdůležitější je psychické nastavení, nemůžeme jít na hřiště jako Slavia proti AS Řím (slávisté v Římě prohráli 0:2, pozn. red.) –⁠ vystrašeně. Nastoupili vystrašení, dostali dva fíky a bylo vymalováno. Musíme na hřiště vyběhnout s plným přesvědčením, že to dáme.

Často jste u zmíněných rozdílů argumentoval řadou důležitých věcí, na které mohla slyšet i voličská základna ODS. Šlo například o rozdílné frakce v Evropském parlamentu nebo názorové rozpory. Jak chcete vlastní voliče přesvědčit, že důležitějším faktorem byl společný postup?

Samozřejmě jsem upozorňoval na to, že projekt Spolu má v domácí politice velký význam a plně ho podporuji. V evropské politice jsou ale mezi námi docela objektivně rozdíly a nejde o dílo náhody.

Pro mě bylo klíčové shodnout se na základních programových zásadách. A to jsme udělali v programovém desateru. Chtěl jsem, aby se všichni klíčoví aktéři –⁠ tedy nejen předsedové stran, ale i předpokládaní lídři jednotlivých stran (Luděk Niedermayer za TOP 09 a Tomáš Zdechovský za lidovce, pozn. red.) –⁠ pod to podepsali. Když si to přečtete, v klíčových věcech stojíme v zásadě na svých pozicích. Tím argumentuji i dovnitř ODS.

Jak o tom ale chcete přesvědčit voliče, když jste původně říkal něco jiného?

Tohle byla debata taktická, taktiku můžete měnit v průběhu klání. Strategii ale musíte mít konstantní, nemůžete v politice popřít sám sebe, nemůžete rezignovat na své základní postoje. Myslím, že jak jsme se shodli na desateru, tak to nedělám. Čili teď mám nějaký půlrok na to přesvědčit, řekněme, tu pravicovou část našich voličů, aby přišli k volbám a neschovali se někde doma, v kavárně nebo jinde. Udělám, co je v mých silách.

Už jste zmínil, že Spolu je úspěšný projekt. Jednotliví lídři stran se netají, že důležitá byla i chemie mezi nimi a sdílená zkušenost z období před parlamentními volbami. Tyto dvě věci ale s TOP 09 a lidovci v Evropském parlamentu nemáte. Není to zásadní rozdíl?

Chemie mezi lidmi je určitě důležitá, důležité je samozřejmě i to, aby se lidé mezi sebou znali. Já už jsem dost starý na to, abych většinu hráčů znal, vídám se s kolegy v Evropském parlamentu na každém zasedání. Znalost není otázka.

A ta chemie?

Takhle –⁠ my jsme politici. Je rozdíl, když máte soukromý byznys, to si lidi vyberete nebo je také vyhodíte, když s nimi máte problém. V politice vám ale lidi navolí. Ve straně, v koalicích i v nejširším smyslu v parlamentu. Tak to je a politik si s tím musí umět poradit. Není to výlet s kamarády do hospody nebo do kavárny, je to složitější disciplína. Je to hodně o komunikaci – často i s lidmi, se kterými do hospody nebo kavárny nechodím. I s lidmi, kde mám názorové rozdíly. V Evropském parlamentu jsem to dělal vždycky.

Pokud bych se choval jinak, nikdy bych nemohl mít úspěch s Euro 7 (Vondrovi se podařilo jako zpravodaji výboru výrazně osekat komisní návrh této normy, o normě se bude hlasovat na plénu Evropského parlamentu v listopadu, pozn. red.). Samozřejmě jsem se potřeboval domlouvat i s lidmi, se kterými máme odlišné názory.

Je ale třeba definovat, kde jsou společné zájmy natolik silné, že dokážou překlenout i rozdíly. Protože třeba jiná alternativa by z hlediska našich zájmů byla horší.

„Babiš nevybojoval nic“

Klíčem ale bude, aby vám to uvěřili voliči. Říkáte, že se budete půl roku snažit přesvědčovat voliče ODS. Jak to chcete dělat?

Není jiná možnost než

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Rozhovory

Volby do Evropského parlamentu

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější