Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Polární záře nad Českem. Co to je za úkaz, odkud se bere a co o něm ještě nevíme

Polární záře vyfocená na Trutnovsku. Foto: Lukáš Ronge
Polární záře vyfocená na Trutnovsku. Foto: Lukáš Ronge

V těchto dnech můžeme na většině českého území pozorovat nebeský úkaz, který je u nás velmi vzácný – polární záři. Působí velebně a trochu strašidelně. Světlo na obloze, které tam podle našich zkušeností nemá být, však vyvolává především zvědavost. Odkud se polární záře bere, co to vlastně svítí a proč tentokrát i u nás?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„To teď bude u nás častěji?“ zeptala se jedna čtenářka na sociálních sítích. Ne, nebude, polární záře tak daleko na jihu je výjimečná záležitost a máme všechny důvody předpokládat, že jí zůstane.

Nijak nesouvisí s globální změnou klimatu, se znečištěním ovzduší ani s ničím jiným, co bychom my lidé mohli ovlivnit. Přichází z vesmíru a působí ji síly, vedle nichž jsme malí a bezvýznamní – především hvězda, která nám dává život, ale snadno by nás také mohla zabít.

Předchozí věta není samoúčelnou ozdobou. Jak uvidíme, polární záře je jedním z mála viditelných projevů křehké rovnováhy mezi

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Vesmír

Česko, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější