Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Čína má problémy, nejen ekonomické. Čeká tamní komunistický režim v dohledné době osud sovětského impéria?

Čínští komunisté mají zemi pevně pod kontrolou. A o ni se nemíní s nikým dělit. Ilustrační foto: Thomas Peter, Reuters
Čínští komunisté mají zemi pevně pod kontrolou. A o ni se nemíní s nikým dělit. Ilustrační foto: Thomas Peter, Reuters

Komentář Alexandra Romancova: Stále zřetelnější problémy komunistické Číny vyvolávají otázky o budoucnosti tamního režimu. Čteme zprávy o krachu realitního sektoru, slabém ekonomickém růstu, populační stagnaci, špatných pracovních podmínkách a životních vyhlídkách mladých Číňanů (o tom, že zničehonic kamsi zmizeli ministr zahraničních věcí a ministr obrany, ani nemluvě). To vše utváří obraz, který Čínu staví do jiného, mnohem horšího světla, než v jakém si ji mnozí zvykli v posledních desetiletích vidět.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ve srovnání s předchozími lety můžeme zejména v ekonomické oblasti sledovat značnou míru stagnace. Tu na Západě doprovázejí stále se opakující sebevědomá proroctví o přicházejícím kolapsu komunistického režimu. Jeho snad nejznámějším prorokem je americký novinář Gordon G. Chang, autor knihy Přicházející kolaps Číny. Předpověděl ho na rok 2011 a navzdory tomu, že se jeho predikce nenaplnila, stále věří ve slabost tamního režimu. A Spojené státy by toho podle něj měly využít.

Skutečně tedy existuje šance, že se současný čínský režim rozpadne a Čína opustí cestu, po níž jde pod taktovkou generálního tajemníka Si Ťin-pchinga?

Možná. Pro lepší pochopení situace ale může být užitečné pokusit se o srovnání vývojové trajektorie komunistické Číny s jiným, na konci minulého století rozpadlým komunistickým kolosem, tedy Sovětským svazem.

„Proč se rozpadl Sovětský svaz? Proč se rozpadla sovětská komunistická strana?“ položil Si Ťin-pching řečnickou otázku svým kolegům na uzavřeném setkání stranického vedení v prosinci 2012. „Důležitým důvodem bylo, že jejich ideály a přesvědčení se rozkolísaly.“

Tuto interpretaci rozpadu Sovětského svazu neslýcháme často. Šlo přece o to, že se v osmdesátých letech minulého století ukázalo, že západní ekonomický model je lepší než komunistický, a prezident Reagan dokázal Sovětský svaz uzbrojit, ne snad?

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Čína

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější