Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ukrajina podporuje Izrael, ale ten se bojí podpořit ji. Je to složitá geopolitika

Ukrajina potřebuje na své straně Izrael, který bojuje s Hamásem, ale musí být na pozoru před Ruskem, které z toho všeho těží. Foto: EU, izraelská vláda, Reuters a Kreml, koláž: Deník
Ukrajina potřebuje na své straně Izrael, který bojuje s Hamásem, ale musí být na pozoru před Ruskem, které z toho všeho těží. Foto: EU, izraelská vláda, Reuters a Kreml, koláž: Deník

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpořil Izrael a odsoudil Hamás. Sám ale kritizuje to, že Izrael mu vojensky odmítá pomoct ve válce proti Rusku. Obě pozice mají pochopitelná vysvětlení.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Čeština má na to výraz „ocitnout se mezi dvěma mlýnskými kameny,“ angličtina zase „být mezi kamenem a skálou“.

Přesně to se stalo ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, když Hamás 7. října zaútočil na Izrael. Platí to ovšem i naopak. V podobné situaci se jako spojenec Západu ocitl i Izrael, když Rusko loni v únoru ve velkém znovu zaútočilo na Ukrajinu.

Izraelská armáda, jedna z nejvyspělejších na světě, po napadení Ukrajiny Ruskem odmítala pomáhat Kyjevu vojensky – a když, tak jen symbolicky. Posílala mu nanejvýš helmy nebo neprůstřelné vesty (a nevojenskou pomoc), ale ne své rakety a náboje.

Měla k tomu své dobré důvody a ukázalo se to právě zmíněného 7. října.

Co mají společného Hamás a Rusko?

Když se objevily první zprávy o útoku Hamásu na Izrael, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a členové jeho týmu

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Izrael

Palestinská území

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější