Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Za šedesát let v diplomacii měl už naučené odpovědi. Když jsem se ptala já, bylo to jiné, říká režisérka filmu o Hansi Blixovi

Greta Stocklassa s Hansem Blixem ve filmu Blix not Bombs. Foto: Jeden svět
Greta Stocklassa s Hansem Blixem ve filmu Blix not Bombs. Foto: Jeden svět

Film Blix not Bombs režisérky Grety Stocklassy vstupuje 9. listopadu do českých kin. Jeho hrdinou je bývalý zbrojní inspektor OSN Hans Blix. „Byl v kolotoči vysoké politiky a viděl pod její povrch. Mohl by být i cynický a zhrzený z toho, že ho neposlechli, že byl až zesměšněný a že invazi do Iráku nezabránil. A i přesto si uchovává víru v lidstvo a v budoucnost,“ říká o svém protagonistovi česko-švédská režisérka.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Někdejší inspektor OSN pro zbraně hromadného ničení Hans Blix je ve svých 95 letech již v důchodu, jeho jméno je ale nadále spojované s jeho rolí ve válce proti teroru.

Inspektorem OSN pro kontrolu zbraní byl v letech 2000–2003, tehdy se také stal klíčovou osobou pro uvažování americké administrativy o tom, jestli po 11. září zahájit invazi do Iráku. V lednu 2003 Blix oznámil, že Irák s komisí odmítl spolupracovat, což bylo klíčovým impulzem k zahájení invaze.

Ve filmu Blix not Bombs, který právě vstupuje do českých kin, se Hans Blix ohlíží za svou kariérou i odkazem, který zanechává příštím generacím. Jak pochopit kroky minulosti, které vedly k dnešní světové situaci? A jak na celý film a jeho tvorbu pohlíží samotná režisérka Greta Stocklassa?

V rozhovoru se dočtete:

  • Kdy se režisérka bála, že film nedokončí?
  • Čemu při natáčení prospěla její „dětská naivita“?
  • Jak pracovala s archivními záběry?
  • A proč má díky setkání s Hansem Blixem méně obav z budoucnosti?

Premiéra dokumentu sice již proběhla na festivalu Ji.hlava, ale budete mít teď nějakou slavnostní premiéru v rámci uvedení do kin?

Budeme mít jednu projekci, v rámci dokumentárního pondělí ve Světozoru, která bude více otevřená veřejnosti. Hans se na ni připojí přes zoom, takže je to skvělá příležitost vidět nejen film, ale i jeho protagonistu.

Projekce Blix not Bombs v rámci dokumentárního pondělí proběhne v pražském kině Světozor 13. listopadu v 18 hodin.

Kde se zrodila myšlenka natočit dokument s Hansem Blixem o míru a budoucnosti?

Když jsem se v dospělosti začala více zajímat o historii a mezinárodní vztahy, tak jsem na jméno Hanse Blixe narazila. Zjistila jsem, že žije ve Stockholmu, teď už opravdu v důchodu, a jen poskytuje různé rozhovory a přednáší.

Zaujalo mě na něm, že je to jeden z řady švédských diplomatů. Švédsko má svou historii neutrality a diplomacie a tím, že jsem napůl Švédka, tak se v tom společenském dění ještě relativně orientuji.

A tato stránka „švédskosti“ mě vždy dost fascinovala a také mne zajímala ambivalence neutrality. Jestli je možné a morálně obhajitelné

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Dokument

Film

Rozhovory

Kultura, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější