Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jaké je žít ve tmě? Netflix v seriálu Jsou světla, která nevidíme ukázal, že hlavní postavy mohou hrát i nevidomí

Foto: Netflix
Foto: Netflix

V novém netflixovém seriálu Jsou světla, která nevidíme si zahrály dvě nevidomé herečky a přizpůsobilo se jim i natáčení. Zatímco starší Aria Mia Loberti upřednostnila memorování textů pomocí nahrávek, mladší Nell Sutton kombinovala tuto metodu se čtením v Braillově písmu. „Nikdy jsem nesnila o tom, že bych mohla mít hereckou kariéru. Jednoduše si zvyknete na to, co jiní lidé považují za vhodné pro vás,“ říká Loberti.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Když v roce 2015 získala kniha Jsou světla, která nevidíme od amerického spisovatele Anthonyho Doerra Pulitzerovu cenu, bylo jasné, že se objeví zájem zpracovat ji i filmově. Před měsícem tak učinil Netflix.

Hlavní dějová linie čtyřdílné minisérie se odehrává ve francouzském přístavním městě Saint-Malo v srpnu 1944 – tedy pár dní před skončením nacistické okupace země. Doerr se zaměřil zejména na vykreslení různorodých osudů dvou mladých lidí.

Marie-Laure je odmalička slepá a s otcem vyrůstala v Paříži, dokud odtud po začátku války neutekli. Werner žil se sestrou v německém sirotčinci, ale nacisté ho ještě jako chlapce odvlekli na vojenský výcvik.

Obě postavy spojují rádiové frekvence – Marie prostřednictvím starého vysílače promlouvá k občanům a zároveň předává kódované informace, přičemž netuší, že její projevy zachycuje i Werner. Ten ji však režimu nenahlásí, protože její slova v něm udržují poslední zbytky lidskosti a nevinných vzpomínek.

Kniha má sice přes pět set stran, ale krátké úderné kapitoly nutí čtenáře neustále postupovat vpřed. Zásluhu na tom má i 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Seriály

Televize

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější