Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Z křižovatky pro auta dětské hřiště. Barcelona vrací ulice lidem a inspiruje Prahu

Na místě křižovatky je nyní dětské hřiště. Foto: Prokop Vodrážka, Deník N
Na místě křižovatky je nyní dětské hřiště. Foto: Prokop Vodrážka, Deník N

Barcelona se v posledních letech stala jednou z metropolí, kterým se podařilo úspěšně zklidnit dopravu a umožnit lidem využívat ulice a náměstí dříve sloužící téměř výlučně autům. Katalánská metropole zavedla koncept takzvaných „superbloků“, který sice vychází z jejího pravoúhlého uspořádání, ale jako inspirace je zajímavý i pro odlišně koncipovaná města včetně Prahy.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na lavičce sedí trojice seniorů, která zrovna nad něčím vášnivě debatuje. O kus dál u jednoho stolu obědvají uklízeči, zatímco u vedlejšího hraje dvojice šachy. Uprostřed náměstí se volně pohybuje můj ani ne roční syn. Po chvilce si všimnu, že podává staršímu pánovi svou hračku. A dobrých pět minut se tím oba baví.

Nic z toho by ještě před třemi roky nebylo možné, protože tudy projížděla auta.

Foto: Prokop Vodrážka, Deník N

Jsme na jednom z mnoha nových náměstí, která vznikla během nedávné proměny Barcelony pomocí tzv. superbloků. Konceptu, který postupně proměňuje ulice města tak, aby

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Doprava

Jižní Evropa

Praha

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější