Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Konflikt v Izraeli táhne cenu zlata vzhůru, usadit se nad psychologickou hranicí ale nedokáže

Ceny zlata tlačí nahoru geopolitické napětí, dolů zase vysoké úrokové sazby. Foto: Adobe Stock
Ceny zlata tlačí nahoru geopolitické napětí, dolů zase vysoké úrokové sazby. Foto: Adobe Stock

Cena zlata vzrostla za necelý měsíc téměř o desetinu. Investoři ho nakupují v obavách z rozšiřování konfliktu na Blízkém východě. Většímu zhodnocení zlata brání trh s dluhopisy, který nabízí nejvyšší výnosy od roku 2007.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Nejistota způsobená pandemií nebo válkami investicím do zlata přeje. Jeho cena vzrostla po útoku na Ukrajinu a zvýšila se také po vypuknutí konfliktu na Blízkém východě. Tlačí se vzhůru navzdory tomu, že atraktivní výnosy nabízí i dluhopisový trh, který je pro investory hledající bezpečné investice alternativou.

Válka mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás vyhnala cenu zlata na pětiměsíční maximum: jen od vypuknutí konfliktu 7. října vzrostla o devět procent, ukazuje graf. Zlato také koncem října krátce překonalo

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Trhy

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější