Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Všechny oběti jsou pro ně mučedníci. Co znamenají počty mrtvých v Gaze a dá se jim věřit?

Trosky po výbuchu v uprchlickém táboře Džabalíja na severu Gazy. Snímek je screenshotem z videa pořízeného na místě. Foto: Profimedia
Trosky po výbuchu v uprchlickém táboře Džabalíja na severu Gazy. Snímek je screenshotem z videa pořízeného na místě. Foto: Profimedia

Kolik obětí má už v palestinském Pásmu Gazy úder izraelské armády na hnutí Hamás po jeho teroristickém útoku na Izraelce? Denník N zkoumá, kdo jaké údaje vykazuje a jestli se jim po zkušenostech z předchozích válek a za současné situace dá věřit.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Za války v roce 2014 se úřady v Gaze a Izraeli zhruba shodly na počtu palestinských obětí. Rozcházely se ale v tom, kolik procent z nich tvořili civilisté.

Od začátku současné války počet obětí v Gaze vzrostl na 9061 včetně 3760 dětí a 2326 žen, informovalo včera palestinské ministerstvo zdravotnictví. Podobné zprávy se v západních médiích objevují pravidelně.

Po počáteční kritice už západní média ke zprávě dodávají, že zdravotnictví řídí teroristická skupina Hamás, jejíž tvrzení nelze nezávisle ověřit.

Vzhledem k tomu někteří počty zabitých obyvatel Gazy jednoznačně odmítají jako propagandu teroristů. Cílem Hamásu je totiž i to, aby ve světě narostl odpor vůči Izraeli, což se také děje.

K nedůvěře k oficiálním palestinským údajům

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Izrael

Palestinská území

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější