Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Putinovi lidé se stali Portugalci. Stačí potvrzení, že jsou sefardští Židé

Ruský prezident Vladimir Putin má mezi představiteli Židů žijících v Rusku své věrné stoupence. Zdroj: Kremlin.ru
Ruský prezident Vladimir Putin má mezi představiteli Židů žijících v Rusku své věrné stoupence. Zdroj: Kremlin.ru

Oligarcha, voják, úředník. Člen vlády nebo bankéř. Lidé, kteří jsou součástí režimu, jenž vede agresivní válku proti Ukrajině, mají prostřednictvím jednoho ze států EU otevřené dveře do celé EU a díky evropskému pasu do mnoha dalších zemí, pokud se přihlásí ke svým židovským kořenům.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Nejméně pětadvacet v politice a byznysu exponovaných Rusů se v posledních měsících obrátilo na portugalské úřady s žádostí o udělení občanství. Šestnáct z nich už kýžený portugalský, a tedy evropský pas má v kapse.

Mnozí žadatelé patří do tzv. blízkého kruhu ruského prezidenta Vladimira Putina. Portugalský server Expresso je nazývá „Putinovi Portugalci“ a popisuje postup, jak se i exponovaný prominent současného ruského režimu může zcela legálně stát občanem členské země EU se všemi privilegii, která z toho vyplývají.

Boroda je na seznamu podněcovatelů války

Alexandr Boroda není jméno v Rusku neznámé. Naopak. Jako generální ředitel Židovského muzea a prezident Federace židovských občin v Ruské federaci je často zmiňován v médiích, má přístup do Kremlu a autoritu mezi ruskými Židy. Je po vrchním ruském rabínovi Berelu Lazarovi pokládán za druhého nejvlivnějšího představitele židovské menšiny v Ruské federaci. Také ale figuruje na jednom nepříliš prestižním seznamu – seznamu, který vytvořil Fond pro boj s korupcí ruského opozičního předáka Alexeje Navalného.

Na tom jsou jména, která Navalnyj a spol. označují za zkorumpované politiky, přisluhovače Putinova režimu, jsou tam i zbrojaři a oligarchové, kteří financují nebo jinak podporují válku na Ukrajině, i duchovní, kteří válečnou agresi vysvětlují ruským občanům a vyzývají je k aktivní účasti ve válce.

A na tomto seznamu je i 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Náboženství

Rusko

Vladimir Putin

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější