Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Prostě jsem to nechal vyhnít.“ Rozhovor s mužem, který ovládl půlku Soukupova impéria

Matador pohledávkového byznysu Jan Čermák popisuje genezi vstupu do Soukupova impéria. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Matador pohledávkového byznysu Jan Čermák popisuje genezi vstupu do Soukupova impéria. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

V salónu luxusního hotelu Le Palais Art v Praze je obchodník s pohledávkami Jan Čermák jako doma. Sem si svolává většinu schůzek, když se z domovského Brna vydává za byznysem do hlavního města. A právě tady také plánoval, jak proniknout do zadluženého impéria Jaromíra Soukupa – a jak na tom vydělat. „Připravovali jsme různé varianty od těch smírných až po ty silové, to znamená po klasické vymáhací procesy,“ popisuje Čermák půlroční jednání s nepředvídatelným mediálním magnátem.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • Proč se Jaromíra Soukupa doteď všichni báli.
  • Co Soukupa nakonec přimělo přistoupit na dohodu s pohledávkovým matadorem.
  • Co je v Soukupovu portfoliu nejcennější.
  • Kolik peněz celkem Jaromír Soukup dluží.
  • Zda televizi Barrandov nabídne miliardáři Pavlu Tykačovi.
  • Za co byl Jan Čermák odsouzen do vězení a co si z toho odnesl.
  • A jaké to vlastně je živit se tímto „nájezdnickým“ byznysem.

Nyní jste vlastníkem 50% podílu ve vydavatelství Empresa Media, v procesu je převzetí poloviny reklamní agentury Médea a firmy IMP. Zkuste popsat, jak jste se vlastně k Soukupovým firmám dostal. Jak to, že nakonec připustil, aby do jeho společností někdo takovýmto způsobem vstoupil?

Pana Soukupa jsem do té doby neznal, poznal jsem ho poprvé letos v únoru. Tehdy nás požádaly o součinnost České radiokomunikace (Soukup jim dlužil zhruba 300 milionů korun, pozn. red.). Chtěly, abychom se na tenhle případ podívali a zkusili jim s tím pomoci. Začali jsme tedy analyzovat situaci, připravovat různé návrhy řešení z pohledu Českých radiokomunikací a na základě toho mě pak pan Soukup sám požádal o schůzku. Poprvé jsem ho tedy viděl na půdě Českých radiokomunikací.

Jakou strategii jste Českým radiokomunikacím navrhl? Pan Soukup měl dluhy dlouhodobě a zatím nikdy nepřikročil k žádnému systémovému řešení.

Náš prvotní návrh byl pouze parciální a týkal se jen řešení pohledávky Českých radiokomunikací. V žádném případě jsme do toho na začátku nešli s tím, že bychom do Soukupovy skupiny chtěli vstoupit.

Jaké jste tedy navrhovali řešení?

Chtěli jsme převzít pohledávku a začít ji vymáhat. S ohledem na to, že její součástí bylo mimo jiné i osobní jištění pana Soukupa ve výši

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Jaromír Soukup

Rozhovory

Zákulisí moci

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější