Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Celoživotní revolucionář Petr Uhl. Nesmiřitelný hlídač demokracie, který chtěl od sebe i druhých víc, než je většina schopna dát

Petr Uhl (1941–2021). Foto: Roman Vondrouš, ČTK
Petr Uhl (1941–2021). Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Seriál Česká inteligence: Homo politicus, celoživotně angažovaný a považovaný tu za ortodoxního marxistu, tu za trockistu, ve skutečnosti byl na začátku nového tisíciletí jen členem Strany zelených, ze které po pěti letech vystoupil. V politickém stranictví totiž nenacházel žádný zvláštní půvab. Bylo dobré mít ho po svém boku, protože to, v co nakonec uvěřil, probojovával bez oddechu. Ale kde nakonec stane, rozhodoval vždycky jen on sám.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Petr Uhl (1941–2021) byl z těch veřejných mluvčích, kteří žádají od lidí mnohem víc, než kolik je veřejnost schopná dát. Jistě si toho byl vědom, ale nechtěl slevit. Nemohl být oblíben. Nebyl. Ale jeho význam se s časem nezmenšuje, naopak.

Narodil se a vyrostl v Praze, kde v roce 1963 odpromoval na ČVUT jako strojní inženýr. Nestudoval ani politiku, ani novinařinu, které se brzy staly jeho životní náplní. Byl názoru, že člověk nemá přijímat žádné už existující formy (například vstupovat do už existujících politických stran), ale má jako jednotlivec tvořit všechno nové.

Naplno žít začal v šedesátých letech. Vychovaný jako katolík, proměnil se v ateistu. Především však v roce 1965 poprvé navštívil Francii a začal se tam seznamovat s příslušníky radikální nekomunistické levice.

Cestu k nim mu otevíral Alain Krivine, jeden z organizátorů Čtvrté (tzv. trockistické) internacionály, která pohrdala systémy východního bloku. Žádala skutečné osvobození pracujících, nikoli jenom náhradu jednoho vykořisťování (kapitalistického) jiným (státně byrokratickým). Uhl se s programem Čtvrté internacionály sžíval po celou dobu, kdy mu bylo umožněno do Francie jezdit a pobývat tam (1965–1969). Přetvořilo mu to život.

Když v roce 1968 propukl v KSČ tzv. obrodný proces, byl

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česká inteligence

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější