Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kompromis s názvem zatím nestačil. Kritici „partnerství“ chtějí vyřešit i náhradní mateřství

Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Ústavně-právní výbor dnes přerušil debatu o možných legislativních úpravách stejnopohlavních svazků. Diskuze k dohodě nepřiblížil ani návrh poslance Josefa Bernarda (STAN), aby se tyto svazky místo „manželství“ nazývaly „partnerství“, ovšem požívaly stejná práva. Od kritiků však zaznívala podmínka spojit úpravu s regulací náhradního mateřství. Podle podporovatelů „manželství pro všechny“ by to ale znamenalo, že se návrh v současném volebním období neprojedná.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na jednání ústavně-právního výboru se měly dnes podle programu probírat všechny tři aktuální návrhy na změnu svazků stejnopohlavních párů, které nyní ve Sněmovně jsou.

Prvním je změna občanského zákoníku známého jako „manželství pro všechny“, druhým snaha o ústavní definici manželství jako svazku muže a ženy, třetím pak návrh na změnu zákona o registrovaném partnerství. Nakonec se však v debatě dostalo pouze na ten první.

Na úvod vystoupil hlavní předkladatel změny občanského zákoníku Josef Bernard (STAN). Ten kolegy poslance informoval o pozměňovacím návrhu, kterým ustoupil ze svého původního záměru na „manželství pro všechny“. Nově přišel s tím, že stejnopohlavní páry budou požívat stejná práva, jejich svazek se však bude nazývat odlišně – nikoli manželství, ale partnerství. Deník N už dříve napsal, že mezi koaličními poslanci se na tomto kompromisním návrhu hledá shoda.

„Chceme narovnání práv stejnopohlavních párů s jednou jedinou výjimkou – tou je název manželství. Pro tyto účely chceme název partnerství,“ vysvětlil Bernard svůj návrh, který označil za kompromis.

S pozměňovacím návrhem „manželství pro všechny“ přišla také Helena Válková (ANO). Ten její také mluví o partnerství, má však určité omezení v oblasti rodičovských práv, konkrétně

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

LGBTQ

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější