Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Mám na rukou krev Žida,“ zděsil se americký student. USA zachvátila vlna antisemitismu, jakou nepamatují

Studenti vysoké školy Hunter College v New Yorku skandují a drží nápisy během propalestinské demonstrace u vchodu do školního kampusu. Foto: Michael Nigro, Sipa/Reuters
Studenti vysoké školy Hunter College v New Yorku skandují a drží nápisy během propalestinské demonstrace u vchodu do školního kampusu. Foto: Michael Nigro, Sipa/Reuters

Americká policie zatkla studenta, který na univerzitě Cornell vyhrožoval postřílením židovských studentů. Je to jen jeden z vlny antisemitských útoků, která se po Spojených státech vzedmula po napadení Izraele Hamásem.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Propalestinské demonstrace na vysokých školách, výhrůžky násilím vůči lidem židovského původu, pálení izraelských vlajek, zdi domů pomalované židovskými hvězdami, vulgární nápisy na chodnících a na domech, v nichž bydlí Židé. Ve Spojených státech se vzedmula vlna antisemitismu, jakou země nepamatuje.

Počet nenávistných incidentů se v USA od 7. října, kdy teroristé z organizace Hamás napadli Izrael, zvýšil téměř o 400 procent, tedy stejně jako v Česku.

Protižidovský vandalismus v posledních dnech otřásl židovskými komunitami v Pittsburghu, Minnesotě, New Yorku, Kalifornii i na Rhode Islandu.

„Antisemitismus ve Spojených státech dosahuje historické úrovně,“ varoval ředitel FBI Chris Wray při vystoupení v americkém Senátu. „Židovská komunita je terčem teroristů napříč spektrem. Výhrůžky vůči ní představují ze všech trestných činů

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Izrael

Palestinská území

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější