Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Lze město dobýt bez jeho zničení a civilních ztrát? Vojenský analytik vysvětluje městský boj

Izraelští vojáci připravující se na invazi do Gazy, jak je zachytil fotograf izraelské armády. Foto: IDF
Izraelští vojáci připravující se na invazi do Gazy, jak je zachytil fotograf izraelské armády. Foto: IDF

S vojenským expertem Lukášem Visingrem v reakci na válku Hamásu s Izraelem i Ruska proti Ukrajině analyzujeme, v čem jsou městské boje jiné, v čem náročné, jaké má výhody útočník a jaké obránce, jak je třeba kombinovat zbraně, které armády na světě jsou v tom dobré a zda se město dá dobýt bez zničení a velkých civilních ztrát.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Napoleon říkal, že město dobývá jen blbec, protože je rozumnější zničit nepřátelskou armádu a město vám padne do klína,“ řekl vojenský expert Lukáš Visingr.

Od té doby se toho ale hodně změnilo. Od průmyslové revoluce se svět urbanizuje. V současnosti podle OSN už více než polovina světové populace žije ve městech, přičemž do poloviny tohoto století by to měly být až dvě třetiny. A s nimi z polí a hor do měst sestupují i války, které jsou úplně jiné než bitvy na otevřených prostranstvích a partyzánské boje kdesi v kopcích.

„Město je bojiště budoucnosti,“ řekl Visingr.

Jak dobýt město

Městské boje jsou

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Izrael

Palestinská území

Terorismus

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější