Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ve své nemocnici za tři sta na hodinu, v externí za tisícovku. Lékaři si kvůli lukrativním nabídkám zkracují úvazky

Nemocnice poptávají hlavně anesteziology, chirurgy či internisty. Ilustrační foto: Karolína Poláčková, Deník N
Nemocnice poptávají hlavně anesteziology, chirurgy či internisty. Ilustrační foto: Karolína Poláčková, Deník N

Některé nemocnice nabízejí externistům několikanásobně vyšší částky, než by dostali jako zaměstnanci. Řeší tím nedostatek vlastních doktorů. Řada lékařů si tak zkracuje úvazky ve své domovské nemocnici, aby mohli za více peněz pracovat i v jiném zařízení. Podle pojišťoven je taková praxe plýtvání veřejnými financemi.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Nemocnice v krizové situaci nabízejí lékařům vysoké částky. Velmi jasně to ukázal nedávný protest anesteziologů v pražské FN Bulovka, kteří kvůli neshodám s vedením odmítli v říjnu nastoupit do nočních a víkendových služeb.

Bulovka poptávala anesteziology z jiných pražských a středočeských nemocnic na externí výpomoc za až 3000 korun na hodinu. Za jednu noční službu by si tak mohli vydělat až 45 tisíc korun. To je několikanásobně více, než kolik dostávají kmenoví lékaři.

Zejména řadě malých nemocnic permanentně chybí anesteziologové, internisté, chirurgové a další lékaři klíčových specializací. Jsou proto ochotné zaplatit externistům výrazně více, než kolik dostanou ve své mateřské nemocnici.

Podle informací Deníku N začínají tyto částky

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější