Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kdo ohrožuje civilizaci? Klaus, či Halík, který podle exprezidenta představuje stejné nebezpečí jako Heydrich?

Bývalý prezident Václav Klaus si nikdy nenechá ujít dvě věci: tradiční každoroční výstup na Sněžku při Svatovavřinecké pouti a démonizaci či aspoň zkarikování těch, kdo s ním nesouhlasí. Foto: ČTK
Bývalý prezident Václav Klaus si nikdy nenechá ujít dvě věci: tradiční každoroční výstup na Sněžku při Svatovavřinecké pouti a démonizaci či aspoň zkarikování těch, kdo s ním nesouhlasí. Foto: ČTK

Komentář Michaela Žantovského: „Dnes to není Heydrich, ale Halík, kdo ohrožuje celou podstatu naší civilizace,“ pronesl nedávno doslovně Václav Klaus. A jak napsaly Parlamentní listy, „pobavil zaplněný sál Autoklubu“, kde institut nesoucí jméno bývalého prezidenta pořádal seminář s názvem Nejsou dnešní oslavy stoletého výročí vzniku Československa labutí písní české státnosti?

Štěstí, že do Autoklubu nechodím. Pobavení by asi nebyla reakce, která by se zmocnila mé první signální soustavy – i když co já vím. Výrok Václava Klause, někdejšího prezidenta a premiéra naší země, o Tomáši Halíkovi, katolickém knězi a občanském aktivistovi, je na první pohled tak hloupý, tak absurdní a tak extrémní, že ho těžko někdo, jeho autora nevyjímaje, může brát vážně.

Nepodceňujme Klausovu výjimečnou schopnost provokovat, jeho nepotlačitelnou ambici přitahovat pozornost, jež se nenechá omezovat přízemními ohledy nás menších smrtelníků na slušnost, korektnost nebo pravdivost řečených výroků, a jeho ochotu potlačit svůj kdysi značný intelektuální potenciál kvůli infantilním bonmotům. Kvůli člověku, kterého jsem znával a přes veškerou rozdílnost názorů kdysi respektoval, ve skrytu duše někdy doufám, že se občas po večerech doma sám směje svým nehoráznostem. Ne že by ho to omlouvalo, ale učinilo by ho to o něco lidštějším.

Je tu ovšem druhá možnost, mnohem hůře stravitelná, ale o dost pravděpodobnější,

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější