Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Slováci mezi společenskými predátory a světlou triádou

Uplynulé týdny už naznačily, čeho je Robert Fico schopen. Ilustrační foto: ČTK
Uplynulé týdny už naznačily, čeho je Robert Fico schopen. Ilustrační foto: ČTK

Komentář Martina Bútory: Uplynulé týdny naznačují, čeho je schopen Robert Fico. Nadcházející měsíce ukážou, do jaké míry stoupenci prozápadního Slovenska dokážou zúročit své zkušenosti na udržení, respektive posílení základních pilířů liberální demokracie.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Premiér Robert Fico už v Bruselu avizoval, že bude prosazovat tzv. slovenskou politiku, konkrétně neposkytovat vojenskou pomoc Ukrajině. Podle jeho slov prý Ukrajina patří mezi nejzkorumpovanější země na světě. I jiné formy pomoci, jako je například finanční podpora, bude jeho vláda podmiňovat zárukami, že evropské peníze nebudou zpronevěřeny. Toto bez ostychu prohlásil politik, za jehož vlády korupce vzkvétala .

Ministr obrany Robert Kaliňák po setkání s americkým velvyslancem Gautamem Ranem informoval, že Dohodu o obranné spolupráci s USA bude nutné upravit. Nová vláda si prý váží dobrých vztahů se západními partnery‚ ale je jiná jak „předchozí servilní vlády“.

Nový ministr vnitra Šutaj Eštok postavil mimo službu šestici policistů v čele s Janem Čurillem. Všichni přitom mají od začátku října schválený status chráněného oznamovatele, což znamená, že takové úkony proti nim jsou možné pouze pod podmínkou, že je předem schválí úřad na ochranu oznamovatelů. Jeho ředitelka Zuzana Dlugošová uvedla‚ že k ničemu takovému nedošlo – řízení proti chráněnému oznamovateli bez souhlasu úřadu je tedy neplatné. Nezdá se však, že by to ministra trápilo.

Vládní koalice mluví o přípravě zákona o 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější