Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Proč KLDR likviduje jednu ambasádu za druhou a proč to může ohrozit i nás

V kontextu nynějšího světového dění zpráva o uzavření severokorejské ambasády v Ugandě nejdřív víceméně zapadla. Ale to se rychle změnilo… Na snímku vývěska před severokorejskou ambasádou v Pekingu. Té uzavření nejspíš jen tak nehrozí. Foto: David Gray, Reuters
V kontextu nynějšího světového dění zpráva o uzavření severokorejské ambasády v Ugandě nejdřív víceméně zapadla. Ale to se rychle změnilo… Na snímku vývěska před severokorejskou ambasádou v Pekingu. Té uzavření nejspíš jen tak nehrozí. Foto: David Gray, Reuters

Severní Korea ve velkém zavírá své ambasády, mluví se nejméně o čtvrtině všech zastoupení KLDR ve světě. Romantická loučení na trávníku prezidentské zahrady a vřelé Kimovy pozdravy nezakryjí, že se děje něco vážného. Možná se stáváme svědky jednoho z největších otřesů severokorejské zahraniční politiky v tomto století. A pohled zpět do toho minulého moc dobrého nevěstí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Lavina se spustila nenápadně. Minulý týden se v ugandské vládní televizi UBC objevily záběry elegantního muže, na jehož tmavém obleku se vyjímal malý, ale zářivě barevný odznáček. Bližší pohled prozradil insignii kimovské Korejské lidově demokratické republiky.

Zářivě zelený a nakrátko střižený trávník, na němž elegán stál, na první dobrou připomínal golfové hřiště, dokonce v něm byl zapíchnutý podobný praporek jako u jamky. Ale ve skutečnosti to byla profesionálně upravená zahrada obklopující Státní dům v Entebbe. Sídlo ugandského prezidenta.

Mezi námi autoritáři

A byla to právě hlava státu, která upraveného Severokorejce ve svém hájemství přivítala. Kulisy naznačily pečlivé aranžmá v podobě pohodlných polstrovaných sedadel a příhodně rozmístěných mikrofonů a kameramanů, ale zároveň opatrnost, která vyústila v poněkud podivný pohled. Naprostá většina na trávníku rozestavěných židlí totiž zela prázdnotou. A ta hrstka přítomných měla na tváři nasazenou roušku, nebo si aspoň, když se naskytla příležitost, mezi prsty pohrávala s jejími gumičkami.

Společný portrét už rozestupy vyloučil, a tak se bok po boku vyfotili s rouškami. Vlevo severokorejský elegán. A vpravo, v bílé košili a s respitátorem, Yoweri Museveni, který se v čele Ugandy drží už skoro čtyřicet let (od roku 1986) a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se v dohledné době chystal pustit.

V některých afrických státech už doživotním prezidentům odzvonilo, ale Uganda mezi ně nepatří. Možná i proto ta přísná protiepidemická opatření pod širým nebem – bývalý voják Museveni sice zemi pořád řídí tvrdou rukou, ale přece jen mu letos bylo už 79 let.

Autoritářská vláda není to jediné, co Ugandu spojuje s KLDR. Oba státy

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Východní Asie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější