Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Banky rozjíždí platby na kontakt. Popisujeme vše, co potřebujete vědět o zasílání peněz na telefonní číslo

České banky novou službu plánují umožnit primárně přes mobilní bankovnictví. Foto: Pixabay
České banky novou službu plánují umožnit primárně přes mobilní bankovnictví. Foto: Pixabay

Během listopadu začnou první banky spouštět takzvanou platbu na kontakt. Umožní zasílání peněz na bankovní účet jen s pomocí telefonního čísla. Jak to bude fungovat a kdo službu nabídne mezi prvními?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Během listopadu spustí první banky novou službu platby na kontakt. Jejich klienti si tak budou moci posílat platby jen na základě znalosti telefonního čísla. Nová služba může přispět ke snížení počtu chybně zaslaných plateb. Ze strany uživatelů to chce jen trochu pozornosti.

Jak budou platby na kontakt fungovat?

Technologicky je zpracování těchto transakcí stejné jako u standardních plateb. Jen s tím rozdílem, že při zadání každé platby se banka před odesláním prostředků připojí na centrální registr, v němž jsou uložena čísla bankovních účtů spárovaná s mobilními čísly jejich majitelů.

Tento rejstřík provozuje Česká národní banka (ČNB). Aby bylo možné posílat platby jen s pomocí telefonního čísla, musí být do systému plateb na kontakt zapojena banka odesilatele i příjemce. Pro příjem plateb je nutné ještě provázat přes banku telefonní číslo s číslem bankovního účtu. Registrovat půjdou jen telefonní čísla s českou a slovenskou předvolbou. Pokud vám nikdo během 6 měsíců na registrované telefonní číslo nepošle prostředky, služba se deaktivuje a bude potřeba si telefonní číslo spárovat s číslem účtu znovu (což je ale záležitost na pár kliků v mobilním bankovnictví). S každou příchozí platbou se lhůta prodlouží. Jde o pravidlo Registru pro platby na kontakt (Příloha č. 8 Pravidel systému CERTIS), které je závazné pro všechny banky stejně.

Díky napojení bank na centrální registr dojde ještě před odesláním prostředků k zobrazení informace o majiteli účtu (typicky jméno a příjmení). Tím můžete ověřit, že platbu posíláte správně.

Zobrazení majitele účtu tedy může zabránit situacím, kdy odesilatel napíše špatné telefonní číslo, ale trefí se do existujícího čísla jiné osoby, která má v systému plateb na kontakt také spárovaný svůj běžný účet. V případě, že byste naopak chtěli platbu poslat majiteli telefonního čísla, jež v registru není vedené, transakce vůbec neproběhne.

Přes platby na kontakt půjde poslat nejméně jedna koruna a maximálně pět tisíc korun (pouze v české měně). Jednotlivé banky mohou tento limit nastavit dle uvážení i níže, žádná ale této možnosti nyní neplánuje využít.

Jak to bude s cenou a rychlostí plateb na kontakt?

Banky

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Osobní finance

Technologie

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější