Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Raději natáčet než zírat na YouTube. Co s dětmi udělá filmařská zkušenost?

Pražský filmový kufr. Foto: PFK
Pražský filmový kufr. Foto: PFK

O dětských filmech a jejich specifikách píše pro rubriku Za oponou Markéta Vondrášková, programová ředitelka festivalu Pražský filmový kufr. Ten právě za týden oslaví svůj sedmý Festden. Proběhne 11. listopadu od 10 hodin v pražské La Fabrice.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Byl červen roku 2016 a já se loučila se školním rokem na závěrečné výstavě prací dětí z DDM Prahy 6. V duchu jsem přemítala o tom, kolik báječných filmů jsme s dětmi v kroužku animace ten rok zase natočili. a v hlavě mi hlodala pochybnost.

Nezasloužily by si více diváků? Jak je šířit do světa? Věděla jsem, že tyhle krátké dětské filmy v sobě mají něco, co profesionální film dávno ztratil – autentickou výpověď, originální jazyk, odvahu a jiskru.

Stála jsem mnoho let u procesu, provázela mladé tvůrce na cestě objevování a na vlastní kůži zažívala ten pocit, když vám to najednou začne fungovat – divák se zájmem sleduje váš příběh, směje se nebo bojí, porozumí.

Znala jsem to nadšení, ale také to prázdno, které zákonitě přijde, když film dokončíte a on prostě někde zmizí a zapadne. Můj tehdejší kolega a současný ředitel Domu dětí Martin V., jako by četl můj pocit, povídá: „Co kdybychom založili vlastní soutěžní festival dětského filmu?“

Zjistit, co děti štve

V tu chvíli mi to samozřejmě připadalo jako příliš velká troufalost. Zároveň jsem ale věděla, že je to přesně to, co chybí a co by naší práci dalo tu chybějící tečku. Kvalitní přehlídka dětských filmů! Jiskra byla zažehnuta. Ani ve snu mě ale nenapadlo, co bude

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Film

Za oponou

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější