Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Tendr na Dukovany jde do další fáze. Co čekat od rekordní soutěže za stovky miliard?

Jaderná elektrárna Dukovany. Aktuální tendr počítá s výstavbou jednoho nového bloku. V elektrárně by ale mohly vzniknout rovnou dva. Foto: ČTK
Jaderná elektrárna Dukovany. Aktuální tendr počítá s výstavbou jednoho nového bloku. V elektrárně by ale mohly vzniknout rovnou dva. Foto: ČTK

Všichni tři uchazeči o stavbu nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany podali finální nabídky. Vláda si bude vybírat mezi firmami z Francie, Spojených států a Jižní Koreje. V Dukovanech se zatím počítá s jedním novým reaktorem. Z vlády ale čím dál častěji zaznívá úmysl postavit více nových bloků.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Co se nyní děje?

Tendr se oficiálně rozběhl koncem loňského listopadu. Tehdy se do soutěže přihlásila trojice uchazečů – francouzská státní společnost EDF, americko-kanadský Westinghouse a korejský státní podnik KHNP. Možní další uchazeči z Ruska a Číny se výběrového řízení účastnit nemohli na základě zákona zvaného lex Dukovany, který je vyloučil z bezpečnostních důvodů.

Soutěž vypsala česká polostátní energetická společnost ČEZ. Ta nabídky od loňska posuzovala a s uchazeči si ujasňovala podmínky. Výsledkem je podání finálních verzí nabídek, na něž byla uzávěrka do konce října.

Termín se musel už dvakrát odkládat. Poprvé o posunutí žádala francouzská EDF, podruhé to byl Westinghouse. Podle zdrojů Deníku N byly důvodem „dohady“ americké firmy s jejím klíčovým konstrukčním subdodavatelem.

Co bude dál?

I přes zdržení o měsíc a půl ČEZ ubezpečuje, že soutěž by měla dále běžet podle navrženého časového harmonogramu. Během listopadu či prosince by polostátní firma měla vytvořit průběžné pořadí uchazečů. Pak iniciativu přebírá

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Energie

Tendr na Dukovany

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější