Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Proč lidé milovali Chandlera Binga z Přátel

Matthew Perry jako Chandler Bing v prvních epizodách seriálu Přátelé. Foto: Warner Bros.
Matthew Perry jako Chandler Bing v prvních epizodách seriálu Přátelé. Foto: Warner Bros.

Herec Matthew Perry, který zemřel ve věku 54 let, dokázal ztvárnit chlapíka, který byl totálně průměrný, ale přesto vynikl.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Je to jedna z těch epizod, která patřila jen jemu: Odchází z práce, z administrativní budovy, kde dělá něco tak nudného a průměrného, že si to žádný z jeho nejlepších přátel nedokáže zapamatovat.

Čekají u výtahu s kamarádem Rossem, který se pro něj zastavil, když kolem prochází Bob, jeden z kolegů z jiného patra. „Čau, Toby,“ pozdraví Chandlera a on mu pozdrav opětuje.

Ross nechápe. „Proč ti, sakra, řekl Toby?“ ptá se překvapeně.

Chandler vysvětluje, že ho tak kolega jednou oslovil a on ho neopravil. Podruhé ho už opravdu opravit chtěl, ale Bob mu nabízel koblihu a on tu koblihu chtěl. „Je to už pět let, kobliha je pryč a já jsem pořád Toby,“ pokrčí rameny Chandler. Trapnost okamžiku přímo cítíte. Možná proto, že jste něco podobného už také zažili?

Seriál Přátelé (1994–2004). Foto: Warner Bros

Ó – můj – bože!

Existuje mnoho vysvětlení a studií popkulturních teoretiků o tom, proč seriál Přátelé v 90. letech tak zafungoval – a zda to bylo „chemií“ mezi herci a herečkami, kteří se na place sešli, nebo tím, že tématy trefili zeitgeist, nebo kombinací obojího. Ale jeho úspěch je nezpochybnitelný.

Jak v knize o fenoménu 90. let napsal americký novinář a spisovatel Chuck Klosterman: „Přátelé se stali vzorem pro zobrazování generačních problémů, aniž bychom přímo uznali, že generace existují.“

Postava Chandlera

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Seriály

Kontext N, Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější