Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Teror Hamásu může rozvrátit i Západní břeh. Hrozí třetí intifáda?

Check point u Ramalláhu na Západním břehu. Foto: Cole Keister, Unsplash
Check point u Ramalláhu na Západním břehu. Foto: Cole Keister, Unsplash

Dosud relativně klidnější z palestinských území Západní břeh Jordánu se opět zmítá v násilí. Volby tam nebyly už téměř dvě desetiletí; mnozí se obávají, že by je i tam vyhrál radikální Hamás.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Západní břeh Jordánu je momentálně bezpečnější než Gaza. Ale i přesto, že Izrael toto území v odpovědi na teror nebombarduje a teroristé z Hamásu v jeho pohraničí nevraždí izraelské civilisty, násilí tam po útocích ze 7. října narůstá.

Podle palestinského ministerstva zdravotnictví bylo krátce po útoku Hamásu na izraelské vesnice na Západním břehu Jordánu zabito nejméně 74 Palestinců. Mnozí z nich podle svědků a lidskoprávních sdružení zemřeli při násilnostech izraelských osadníků. Mnozí místní tvrdili zahraničním médiím, že jejich životy a půda jsou nyní ohroženy více než kdykoli předtím.

Přestože pozornost světa se dnes soustředí zejména na Gazu, ve skutečnosti většina Palestinců žije právě na Západním břehu Jordánu (přes tři miliony na Západním břehu oproti více než dvěma milionům v Gaze; další dva miliony Palestinců jsou ale občané Izraele, další dva miliony žijí v Jordánsku, půl milionu v Sýrii, zbytek ze 14,3 milionu lidí žije v dalších zemích světa, pozn. Deníku N).

Dlouhodobě na Západním břehu vládne umírněnější hnutí Fatah. Mnozí analytici se domnívají, že pokud by Hamás vládl i v této oblasti, byla by to pro Izrael katastrofa.

Mnozí místní Palestinci ale přesto (nebo díky tomu) podporují spíše Hamás.

Tleskali Hamásu

„Všichni Palestinci, se kterými jsme se setkali, od Džanínu přes Nábulus až po Ramallah útoku ze 7. října tleskali,“ tvrdil reportér francouzského Le Monde.

„Následující den byli všichni

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Izrael

Palestinská území

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější