Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Soustřeďme se na úspěchy, máme důvody k sebevědomí.“ Pavel udělil vyznamenání, varoval před populisty

Česká republika má nejpevnější bezpečnostní zakotvení v historii, řekl prezident Pavel. Vstup do NATO i do Evropské unie považuje za úspěchy. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Česká republika má nejpevnější bezpečnostní zakotvení v historii, řekl prezident Pavel. Vstup do NATO i do Evropské unie považuje za úspěchy. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Prezident Petr Pavel udělil poprvé ve funkci státní vyznamenání. V projevu, který ceremonii při příležitosti 28. října předcházel, zmínil, že Češi mají úspěchy i důvody ke zdravému sebevědomí. Ve své řeči ale také varoval před populismem. Z rukou hlavy státu si vyznamenání převzalo osobně či v zastoupení celkem 62 osobností.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Udělování vyznamenání předcházel Pavlův projev. Prezident zvolil obsáhlou, místy velmi detailní a popisnou řeč. Zmínil, že Češi mají důvody k tomu, aby byli zdravě sebevědomí.

„Často se vracíme k našim historickým prohrám. K rokům 1938, 1948 nebo 1968 a obdobím nesvobody, která následovala. Soustřeďme se ale více na úspěchy, právě na rok 1918 nebo 1989, ale také na vstup do NATO v roce 1999 a rozhodně na náš vstup do EU v roce 2004,“ řekl prezident a v souvislosti s EU zmínil možnost svobodně cestovat.

Pavel zmínil i obranu Ukrajiny před Ruskem. „Naši velikost a důvěryhodnost dokazujeme i činy. Naše pomoc Ukrajině je výrazem hodnot, které sdílíme se svobodným demokratickým světem,“ prohlásil.

Prezident také poznamenal, že by si vyznamenání zasloužily všechny děti, které brání

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

28. říjen

Petr Pavel

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější