Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Írán vyslal na Izrael desítky dronů a raket

Zdena Mašínová si vyznamenání zaslouží. Opět jsme si ale nepřipomněli to podstatné

Mnohým se nelíbí, že Zdenu Mašínovou vyznamenal právě Petr Pavel. Stojí ale za to, aby brzy devadesátiletá žena čekala dalších pět let, jestli si náhodou nezvolíme prezidenta bez komunistické minulosti? Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Mnohým se nelíbí, že Zdenu Mašínovou vyznamenal právě Petr Pavel. Stojí ale za to, aby brzy devadesátiletá žena čekala dalších pět let, jestli si náhodou nezvolíme prezidenta bez komunistické minulosti? Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Komentář Jana Wirnitzera: Ocenění Zdeny Mašínové prošlo českou společností bez výraznější reakce. S ohledem na veřejnou diskuzi kolem bratří Mašínů v uplynulých letech to není překvapivé, zároveň je to trochu promarněná příležitost. Rod Mašínů mají mnozí Češi sklon vnímat jako jedno ze spousty polí, kde se mohou pohádat a nasbírat lajky, když téma zrovna „trenduje“. O tom podstatném ale nemluvíme.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Je pravda, že kdo sledoval média, věděl, že se vyznamenání Zdeny Mašínové ml. chystá. Ale i tak – vidět, jak se to přímo ve Vladislavském sálu děje, byl přelom.

Mašínovi jsou nejspíš jediným rodem v Česku, který obdržel tři vysoká státní vyznamenání: v sobotu oceněná žena je dcerou Zdeny Mašínové starší (1998, Řád T. G. Masaryka) a slavného odbojáře generála Josefa Mašína staršího (2022, Řád bílého lva).

Vůbec poprvé si ale někdo z rodu Mašínů převzal z rukou prezidenta vyznamenání osobně a nemusela zaznít slova „in memoriam“.

Jasně – třeskutejší by bylo to, kdyby prezident vyznamenal přímo bratry Josefa a Ctirada (toho už bohužel právě in memoriam), kteří se v roce 1953 prostříleli… a tak dál, však to znáte. To bychom se hádali víc. Nevyznamenal, ostatně už to před časem avizoval.

Ocenění Zdeny Mašínové ml. ale je pozoruhodné gesto. Povrchnější linie zdůvodnění je, že bývalý komunistický voják vyznamenal ženu, která se před komunisty nikdy nesklonila. Dá se na to ale dívat i optikou

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější