Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

live! Je libo bundu Václava Havla z listopadu 1989? Od 200 tisíc korun může být vaše

Václav Havel s Olgou Havlovou, na tomto snímku ovšem v jiné bundě. Foto: Ondřej Němec, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Václav Havel s Olgou Havlovou, na tomto snímku ovšem v jiné bundě. Foto: Ondřej Němec, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Během sametové revoluce Václav Havel chodil v bundě zvané parka. Tu teď můžete vydražit v aukci. Do ní vstoupí i dva Havlovy obrazy. Položky pochází z pozůstalosti Václavova bratra Ivana a 95 % z konečné ceny bude věnováno na opravu pražského paláce Lucerna, která směřuje do závěrečné fáze.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Parka provázela Václava Havla celou sametovou revolucí. Během podzimu roku 1989 v ní byl zachycen na důležitých mítincích včetně shromáždění 21. listopadu, na němž poprvé promluvil k davu na zaplněném Václavském náměstí.

V této parce rovněž pronesl svůj projev o pár dnů později na Letenské pláni, která se stala místem největší manifestace proti komunistické moci v Československu.

Slavná parka bude v listopadové aukci Galerie Kodl dražena společně s jedním z autentických předrevolučních rukopisů. Havlem vlastnoručně psaný text „Závěrečné slovo“ je datovaný 21. února 1989, kdy byl obvodním soudem pro Prahu 3 odsouzen k devítiměsíčnímu trestu vězení za účast na protestech během výročí sebeupálení Jana Palacha.

V textu se vyjádřil k vykonstruovaným obviněním. Rukopis obdržela

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

live!

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější