Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Bojí se uprchlíků i Hamásu: proč je Egypt klíčovým státem pro řešení války v Gaze

Záchranné operace u hraničního přechodu Rafáh na hranici Pásma Gazy a Egypta – v budovách, které zasáhly izraelské nálety a dělostřelectvo (25. října 2023). Foto: STR apaimages via Reuters
Záchranné operace u hraničního přechodu Rafáh na hranici Pásma Gazy a Egypta – v budovách, které zasáhly izraelské nálety a dělostřelectvo (25. října 2023). Foto: STR apaimages via Reuters

Egypt se roky zmítá v hospodářské krizi. Vládne mu autoritářský režim, který porušuje lidská práva a s jeho 40 000 politickými vězni už v zemi není místo pro další. Kromě turistických rezortů toho světu neměl moc co nabídnout, a dokonce i v arabské politice už stál poměrně na okraji. A pak ozbrojenci Hamásu vtrhli do Izraele – a Izrael odpověděl útokem na Pásmo Gazy.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

A Egypt se znovu dere do popředí, protože v Gaze má nejen své zájmy, ale také páky. Egyptskému vládci Abdalu Fattáhovi Sísímu to vynáší prestiž a pravděpodobně také dolary. „Přestože pro Spojené státy, Izrael a mnoho západních spojenců bude náročným partnerem, Egypt v mezinárodní reakci na válku je a bude klíčovým hráčem,“ konstatuje čerstvá analýza Foreign Policy.

Proč je Egypt tak důležitý?

Abychom to pochopili, musíme se vrátit k vývoji jeho vztahů s Izraelem i Hamásem i k tomu, čeho se Egypt bojí v případě otevření hranic s Pásmem Gazy: uprchlíků a džihádistů.

Význam přechodu Rafáh

Z Pásma Gazy

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Blízký východ

Izrael

Palestinská území

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější