Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Od útoku Hamásu evidujeme v Česku o 400 procent víc projevů antisemitismu, říká předseda Federace židovských obcí

Předseda Federace židovských obcí v České republice Petr Papoušek. Foto: ČTK
Předseda Federace židovských obcí v České republice Petr Papoušek. Foto: ČTK

V České republice je od útoku Hamásu v Izraeli o 400 procent víc antisemitských projevů než před ním, řekl Deníku N předseda Federace židovských obcí Petr Papoušek. Podle něj se nenávist vůči Židům projevuje především na sociálních sítích a převažují projevy, které upírají Izraeli právo na existenci. Teroristický útok Hamásu a izraelská reakce v Pásmu Gazy vyvolaly nárůst nenávistných projevů vůči Židům také v řadě dalších zemí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • Zda a jak se zvýšil počet antisemitských projevů v České republice od teroristického útoku Hamásu v Izraeli?
  • Jak tyto projevy vypadají?
  • Hrozí jejich přelití z virtuálního prostoru?
  • Jak předseda Federace židovských obcí hodnotí kroky české vlády směrem k Izraeli po útoku?

Z různých zemí Evropy přicházejí zprávy o útocích proti Židům, jejich domům i synagogám. Zaznamenal jste nárůst antisemitských projevů i v Česku?

Bohužel ano. Po teroristických útocích Hamásu a začátku války jsme zaznamenali bezprecedentní nárůst projevů antisemitismu na internetu, především na sociálních sítích, až o 400 procent.

Objevily se už i nenávistné letáky na veřejnosti, ale naštěstí u nás zatím nedošlo k zásadním projevům nenávisti vůči Židům na ulicích a v reálném životě, tak jak to vidíme třeba v jiných evropských zemích na Západě, kde probíhají demonstrace, jejichž součástí jsou antisemitská hesla, a kdy například v Berlíně už hořela i synagoga.

U nás byly tři propalestinské demonstrace. Zaznívala i tam antisemitská hesla, o kterých mluvíte?

Zaznívaly tam slogany typu „From the river to the sea, Palestina will be free“, což v podstatě znamená volání po genocidním odstranění Izraele a jeho obyvatel. Tyto proslovy jsou mimochodem

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Izrael

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější