Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Fiala na summitu dosáhl podpory Izraele. Fico nejdřív překvapil, pak salutoval

Premiér Fiala a premiér Fico v Bruselu. Foto: Síť X / Petr Fiala
Premiér Fiala a premiér Fico v Bruselu. Foto: Síť X / Petr Fiala

Nebývá zvykem, aby se do centra pozornosti médií i klíčových hráčů sedmadvacítky na jednání Evropské rady dostal slovenský premiér. Na dnes skončeném dvoudenním summitu lídrů Evropské unie tomu tak ale bylo.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Čerstvě jmenovaný předseda slovenské vlády Robert Fico totiž před volbami sliboval, že zastaví vojenskou pomoc napadené Ukrajině. Do ní se pustil i těsně před summitem, kdy o ní mluvil jako o „nejzkorumpovanější zemi“.

Poměrně napjatě se tak očekávalo, jak se Fico na jednání v Bruselu postaví k otázce další podpory Ukrajiny. Postoj Slovenska je důležitý zejména kvůli tomu, že by se Fico mohl zařadit právě po bok Viktora Orbána a komplikovat celounijní shodu na pomoci napadené zemi.

Výroky o nejzkorumpovanější zemi Fico během jednání zopakoval. „Její brutální finanční podporu podmiňujeme garancemi, že evropské peníze (včetně slovenských) nebudou zpronevěřeny a že část z těchto zdrojů bude použita na obnovu slovenské infrastruktury v příhraničních oblastech a na podporu slovenských firem při obnově Ukrajiny,“ napsal na svém Facebooku Fico.

Fico nakonec překvapil

Navýšení pomoci Ukrajině, která je součástí revize evropského víceletého rozpočtu, by mělo Unii vyjít na 50 miliard eur. Fico je sice k pomoci velmi kritický, ale při splnění některých podmínek nechce změny blokovat.

Vedle již zmíněných finančních podmínek pro Slovensko jde také o příslib, že se nebude škrtat v evropských fondech, penězích pro zemědělce a také v navýšení prostředků pro boj s nelegální migrací a zvýšení konkurenceschopnosti. Podle dvou vysoce postavených diplomatů by Slovensku

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Slovensko

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější