Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Politická Pointa N: Stanjura, superlídr a polák. Tři hesla týdne

Ministr financí Zbyněk Stanjura chce šetřit už v letošním rozpočtu. Foto: ČTK
Ministr financí Zbyněk Stanjura chce šetřit už v letošním rozpočtu. Foto: ČTK

Tento týden se staly tři události, které v jednom případě ovlivní příští rok, v druhém následujících pět let a v tom třetím možná i celá desetiletí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Případ první: Rozpočet na rok 2024

Po měsících hádek ve vládě a v koalici se ministrovi financí Zbyňku Stanjurovi (ODS) podařilo protlačit státní rozpočet prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Mimochodem – debatám o něm a Stanjurovu působení na ministerstvu obecně se věnoval vyčerpávající text kolegy Michala Tomeše.

Mnozí vládní poslanci z výsledku nejsou nadšení, ale to je všechno, co s tím v této fázi dělají. Hovoří o kompromisu, maximu možného, a zvláště těm pravicovým se při pohledu na schodek 252 miliard korun prohlubuje dech a zrychluje tep.

Ale ti z TOP 09 – třeba poslanec Marek Ženíšek – jsou rádi za to, že země bude splňovat jedno z maastrichtských kritérií, i když si lze těžko představit, že by se Česko vedené vládou v čele s ODS začalo chystat na přechod od koruny k euru.

„Snad nás v tomto nepředběhne Polsko,“ komentoval v pondělí budoucí vývoj země liberecký hejtman Martin Půta, když hovořil s Deníkem N. V regionech, jako je ten jeho, totiž mnohé firmy účtují v korunách – s nadsázkou míněno – hlavně mzdy zaměstnanců. Jinak obchodují v eurech a evropská měna by se jim hodila.

Premiér Petr Fiala (ODS) byl v Izraeli, prezident Petr Pavel nepřišel, aby řekl, co si o rozpočtu myslí. A opozice pokračovala v tom, co dělá poslední dva roky. Mluvila a mluvila a mluvila. Někteří jako stínová ministryně zemědělství Margita Balaštíková z ANO hovořili tak dlouho a takovým způsobem, že to nebavilo ani jejich stranické kolegy.

„Taky jsem myslel, že to dnes bude rychlejší,“ řekl v kuloárech jeden ze zákonodárců hnutí. Podíval se na obrazovku, kde právě Balaštíková sdělovala, že průměrná dojivost je 10 tisíc litrů za rok.

Jeden z mála, kdo tak ve středu zůstal v klidu – až na okamžiky, kdy hledal poslance, aby nepropásli hlasování – byl

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Andrej Babiš

Konsolidační balíček

Názor

Petr Pavel

Pointa N

Sněmovna

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko, Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější