Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Žije v Izraeli, ale přátele má i v Gaze. Musíme bojovat o život, a ne za smrt, říká DJ Ramzy al Spinoza

„Můžu být současně propalestinský a proizraelský. Pro svobodnou Palestinu a zároveň antiradikál. I v Izraeli jsme bojovali mezi sebou, protože pravicové křídlo se pokusilo převzít kontrolu nad zemí a my jsme hluboce rozděleni.“ Foto: Nadav Ariel
„Můžu být současně propalestinský a proizraelský. Pro svobodnou Palestinu a zároveň antiradikál. I v Izraeli jsme bojovali mezi sebou, protože pravicové křídlo se pokusilo převzít kontrolu nad zemí a my jsme hluboce rozděleni.“ Foto: Nadav Ariel

Ramzy al Spinoza je mizrah, což je hebrejské pojmenování pro sefardského nebo arabského Žida. Jako DJ a promotér se hudbou snaží spojovat rozdělené komunity, což ukázal i na slovenském festivalu Pohoda 2021, kde zahrál společný set s palestinskou rapperkou Safaa Hathot. Teroristický útok Hamásu se ho dotkl osobně. Pořádá podobné akce, jako byl Hamásem přepadený taneční festival, a jeho bratranec málem zemřel po několikahodinovém boji na hranicích.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V rozhovoru mluví i o tom:

  • Proč se hudební festival konal tak blízko hranic s Gazou;
  • jak teroristický útok ovlivnil jeho vztahy s přáteli a s umělci z Palestiny;
  • co by měla dělat izraelská vláda jinak;
  • jaké změny mohou čekat celý Blízký východ.

Kde vás zastihly zprávy o teroristickém útoku na Izrael?

Byla sobota ráno a já byl doma v Jeruzalémě. Jeruzalém není místo, kam by dopadalo hodně raket a kde by často houkal poplach, protože ve východním Jeruzalémě se nachází islámská svatyně Skalní dóm. Takže se cítíte mnohem bezpečněji. Ale tentokrát mě poplach vzbudil a hned na mě vyskočilo spoustu zpráv. Navíc jsem v hodně arabských skupinách na Telegramu.

První informace, které se ke mně dostaly, pocházely od novinářů z Gazy. A první, co jsem uviděl, byli ozbrojenci Hamásu, kteří prorazili zeď na hranicích a byli v izraelských ulicích, stříleli na budovy a náhodná auta. Bylo mi jasné, že se děje něco velkého.

Potom se začala objevovat videa z festivalu. A kamarádi, kteří znají lidi, co tam byli, začali získávat informace o pohřešovaných a mluvit o tom, co se jim stalo. Šokovalo mě to, i já jsem součástí té scény.

Reakce armády a vlády byla pomalá. Teroristé útočili na lidi v jejich domech několik hodin a vy jste to na internetu mohli vidět živě, poslouchat lidi, jak mluví o tom, že jim domů vnikli teroristé. O tom, co se děje. Sledovat to bylo děsivé.

Je to první válka, kde dostáváte veškeré informace okamžitě, živě přímo z terénu od lidí, kteří vám ukazují videa s teroristickými útoky a s tím, jak se vraždí lidi. Neuvěřitelné příběhy o sedmdesátiletých chlapech, kteří vezmou do ruky zbraň a zabíjejí teroristy. A tohle se ještě pořád ozývá. Příběh je tady mnohem větší než samotný útok.

Jeden z příběhů se vás týká i osobně, jelikož váš bratranec přímo čelil první vlně teroristů na hranicích. Co přesně se stalo?

Je mu 21 let a tři dny nato ho měli propustit z vojenské služby. Byl na základně Sufa v Pásmu Gazy. Snídal ve spodním prádle beze zbraně, když najednou vybuchly dveře a

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Blízký východ

Hudba

Izrael

Lidská práva

Palestinská území

Kultura, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější