Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nejohroženější malé děti ještě rok poputují do ústavů. Chybějí pěstouni, pomoci má vymazání hranic krajů

Foto: Hu Chen, Unsplash
Foto: Hu Chen, Unsplash

Vláda ustupuje. Nejohroženější nejmenší děti bude možné do ústavů umisťovat ještě další rok. Stát nemá dostatek pěstounů. Pomoct má zdánlivě jednoduchý krok: vymazání hranic krajů z mapy.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Česko, kde světoznámý psycholog Zdeněk Matějček už v 60. letech popsal vážné negativní dopady ústavní péče zvláště na nejmenší děti, roky nedokázalo systém změnit a napravit v něm chyby. Po několika marných pokusech se sice politikům v roce 2021 podařilo do zákona prosadit zavření kojeneckých ústavů od roku 2025 a současně od ledna 2024 zakázat umisťování do krizových zařízení v případě dětí do tří let, jež vyžadují okamžitou pomoc.

Avšak nyní musí od tohoto původního plánu částečně ustupovat. A to přesto, že podle aktuální studie OSN, na niž samo ministerstvo práce a sociálních věcí ve své analýze předložené vládě v říjnu upozorňuje, definuje ústavní péči jako formu násilí na dětech.

Termín zavření kojeneckých ústavů sice zatím zůstává stejný, ovšem v případě krizových zařízení aktuální novela ministerstva práce a sociálních věcí odkládá změnu o rok, protože chybějí náhradní rodiny, které by se o nejmenší děti postaraly. Na druhou stranu se ale stejný materiál pokouší napravit chyby, které v systému existují a které mnohdy komplikují získat dostatek pěstounů.

Odšpuntovat přípravu pěstounů

V současnosti je v náhradní péči v Česku 23 800 dětí, 410 jich je v kojeneckých ústavech. Podle analýzy iniciativy 8000 důvodů bylo v dlouhodobé pěstounské péči k roku 2022 celkem 14 918 dětí. Důležité číslo 4238 ukazuje počet dětí v roce 2018 ve školských dětských domovech. V roce 2022 jich bylo 4261, tedy o 23 více.

Jsem hrdá, že se mi v létě 2021 podařilo prosadit zavření kojeneckých ústavů, protože debaty o tom se tu vedly dvacet let. Byl tam o rok kratší termín leden 2024 pro zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Ale byla to rezerva, aby si systém uvědomoval, že se musí opravdu snažit zajistit péči v rodinách,“ vysvětluje změnu místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová, která má za Piráty tuto oblast na starosti.

Jenže v tuto chvíli právě pěstouni stále chybějí. Podle ministerstva i mnoha expertů je to problém některých krajů, které práci s náhradními rodinami zkrátka nedělají dobře.

„V situaci, kdy musíme získat navíc asi sto pěstounských rodin pro děti do tří let věku, které jsou aktuálně v kojeneckých ústavech, potřebujeme, aby se tento systém maximálně odšpuntoval. Proto jsem souhlasila s tímto zmírněním přísnosti, abychom to narovnali k jednomu datu,“ pokračovala Richterová ve vysvětlování, proč nakonec přistoupila na tento návrh.

Netěší ji to, ale nechce riskovat, že by nový přísnější systém v lednu v případě nějakého ohroženého dítěte selhal. Předně je podle ní potřeba zkrátit čas, který zabere příprava nových pěstounů. To podle ministerské závěrečné zprávy RIA „trvá v současnosti nejen několik měsíců, ale v řadě případů i déle než rok“.

návrhu zákona, který před několika dny schválila vláda a tento týden doputoval do Sněmovny, proto ministerstvo počítá s tím, že se umisťování dětí do těchto krizových zařízení začne

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Sněmovna

Sociální politika

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější