Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

U dotací na dům po babičce se lidé musí obrnit trpělivostí. Čekat budou na jeden typ posudku

Jak by měl fungovat dotační program Oprav dům po babičce, ministerstvo životního prostředí novinářům demonstrovalo na domku manželů Kopeckých ze středočeských Liblic. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Jak by měl fungovat dotační program Oprav dům po babičce, ministerstvo životního prostředí novinářům demonstrovalo na domku manželů Kopeckých ze středočeských Liblic. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Dotační program Oprav dům po babičce se rozběhl před pár týdny, zatím o něj ale není velký zájem. To by se mohlo změnit s novou stavební sezonou. Žádost lidé vyřídí celkem rychle, horší je to s dodavateli některých služeb, bez nichž se neobejdou.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Až milion korun předem místo toho, aby člověk na peníze musel čekat jako u jiných dotací. Nový dotační program Oprav dům po babičce majitelům starších domů slibuje proplatit velkou část nákladů na zateplení a další doprovodná opatření, jako jsou výměna oken, instalace solárních panelů nebo koupě tepelného čerpadla. Na to všechno se přitom vyčlenilo 40 miliard korun.

Právě pro údajnou přílišnou štědrost dotace vypsané lidoveckým ministrem životního prostředí Petra Hladíka kritizovali jeho vládní kolegové. Podmínky programu se tak těsně před spuštěním zpřísnily. Nyní o peníze na renovaci starších domů nemohou žádat lidé vlastnící více než jeden byt či dům.

Necelý měsíc od startu programu je o „babičkovské“ dotace vcelku malý zájem. Vyřizuje je Státní fond životního prostředí, který k půlce října evidoval celkem 164 žádostí v hodnotě necelých 155 milionů korun. Z těch zatím schválil 35 žádostí za 34 milionů.

„Žadatelé v průměru žádají o 943 tisíc korun. Pokud dodají všechny podklady a požadované dokumenty, žádosti bývají schváleny v řádu dvou až tří týdnů,“ říká mluvčí státního fondu Lucie Früblingová.

Fond si dosavadní nízký zájem vysvětluje primárně roční dobou. „Očekáváme větší vlnu zájmu v jarních měsících spolu se zahájením stavební sezony,“ říká mluvčí. Podle ní by měl zájem skokově vzrůst ve chvíli, kdy

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ekologie

Energie

Osobní finance

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější