Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Karel Havlíček Borovský předpověděl (nejen) cara Vladimira Putina a patriarchu Kirilla

Havlíček svým sžíravým humorem ulevoval tíži, kterou ho okolní svět zatěžoval. Foto: ČTK / Vostárek Josef
Havlíček svým sžíravým humorem ulevoval tíži, kterou ho okolní svět zatěžoval. Foto: ČTK / Vostárek Josef

Esej Karla Hlaváčka: Vidění vztahu mezi náboženstvím a státem, jak je Havlíček trefně a vtipně vylíčil, se dnes ukazuje jako prorocké.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Každý národ si ve školní výchově, názvech ulic, státními svátky a mnohým dalším opečovává svůj vlastní „kánon“ velkých postav, který umožňuje udržet národní historické povědomí. Tak se ve všech českých školách dodnes zmiňuje i jméno Karla Havlíčka Borovského, básníka a novináře, proslulého zejména břitkou drsností svých satirických výpadů proti nectnostem své doby. Sousloví „noc temná jak naše svatá církev“ či „propast bezedná jak držka armády“ z Tyrolských elegií jsou toho typickými příklady – a Havlíček za svou prostořekost také velmi trpěl.

Co nám ale Havlíček může říci dnes? Není jeho jméno už jen pouhou zašlou vzpomínkou? Katolická církev není tak mocná, jako byla za Havlíčka. A česká armáda také nehraje tak výraznou roli jako armáda rakousko-uherská. Klasická otázka, před kterou stojíme, když se obracíme do vzdálenější historie, zní: je možné ji vysvobodit z pozice jakési mumie, jejíž existence se sice ve školách zmíní, studenti se naučí názvy několika děl a krátký životopis, ale jen proto, aby se pak jejich paměť postupně vytrácela a stávala se zmrtvělým vědomostním balastem? Takového „vysvobození“ je, domnívám se, možné dosáhnout pouze nalezením průsečíku mezi studovaným autorem a našimi vlastními životy; jen pokud daný autor nějak osvětluje i naše současné životy, mumie pro nás ožije. Je možné toho dosáhnout u Havlíčka?

Ulevit tíži světa

Jak ukazuje český filozof Karel Kosík ve svých

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Esej

Historie

Názor

Česko, Komentáře, Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější