Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Bylo mi trapně, protože já se mám kam vrátit, ale lidi tady ne.“ Adéla Knapová píše o své ukrajinské anabázi

Adéla Knapová. Foto: Radek Brousil
Adéla Knapová. Foto: Radek Brousil

Letos vydané Zbabělé zápisky z ukrajinské války reportérky a spisovatelky Adély Knapové jsou mimořádně silnou knihou. Přináší osobně laděné vyprávění na pomezí románu, deníku a reportáže a jsou věnované „všem obětem“. Je to text stejně syrový, emotivní a tíživý jako samotná válka, o které v první řadě pojednává, a to i přesto, že přímé zkušenosti z boje se jeho autorka se štěstím vyhnula.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Je tomu právě rok, co v rámci Velkého knižního čtvrtka vyšla kniha Jana Němce Liliputin s podtitulem „povídky z války“. Prozaik a šéfredaktor časopisu Host se tak stal prvním českým spisovatelem, který napsal beletristickou knihu inspirovanou ruskou invazí na Ukrajinu.

Jak tehdy prozradil v poznámce autora, sám dříve býval názoru, že literatura potřebuje odstup – a přesto napsal knihu čerpající mnohdy z čerstvých zpráv informujících o dění na Ukrajině.

Dost možná mezi ně patřily i reportáže Adély Knapové, psané pro časopis Reflex. Ostřílená novinářka, ale též etablovaná spisovatelka vyrazila směr Kyjev nedlouho poté, co Rusko 24. února 2022 zahájilo svou „speciální vojenskou operaci“, která – už dávno nazývaná pravým jménem – trvá dodnes.

A své pocity, postřehy a dojmy z několikadenní náročné a nebezpečné cesty napříč válkou pustošenou Ukrajinou později přetavila do podoby čtyřsetstránkového románu nazvaného Zbabělé zápisky z ukrajinské války.

Autentická výpověď, ale fikce

Není to poprvé, co se autorka žijící v Praze a částečně v Řecku, která literárně debutovala před dvaceti lety (i když se ke své prvotině dnes příliš nehlásí), nechala při psaní inspirovat skutečnými událostmi.

V románu Slabikář z roku 2017 se vrátila k tehdy deset let starému případu tzv. kuřimské kauzy, kterým se v minulosti zabývala jako novinářka. Volba prozaického žánru namísto beletrizované reportáže

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Literatura

Ruská válka na Ukrajině

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější