Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Jeho ideologie? To fakt netuším.“ Velký profil ministra financí Stanjury

Má své nepřekročitelné hranice, ale názor změnit dokáže, říkají lidé z okolí ministra Zbyňka Stanjury. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Má své nepřekročitelné hranice, ale názor změnit dokáže, říkají lidé z okolí ministra Zbyňka Stanjury. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Řešil nejtěžší krize samostatného Česka i následky daňových škrtů, které jeho strana prohlasovala společně s hnutím ANO, SPD a KSČM. Deník N popisuje působení Zbyňka Stanjury v pozici ministra financí na základě hovorů s jeho spolupracovníky, ekonomy, politickými partnery i oponenty. Mnozí z nich se shodují na tom, že navzdory nepopulárním krokům Stanjurova pozice není ohrožená. To ale neznamená, že by s jeho prací panovala úplná spokojenost. Ministrovo rozhodování podle některých není dostatečně transparentní a obhajitelné, chybí mu větší podpora premiéra Petra Fialy a měl by se více zaměřit na fungování svého ministerstva. To v posledních letech funguje spíše samospádem.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Česká pošta by mohla být akciová společnost kótovaná na burze a nějaké procento by se mohlo prodat. Stát by si nechal většinu. Je to i model, který bych preferoval u Českých drah,“ říkal krátce před volbami v roce 2021 tehdejší kandidát na ministra financí Zbyněk Stanjura v rozhovoru s ekonomickým deníkem E15.

O dva roky později poskytl stejnému periodiku interview znovu. Titulek ale tentokrát zní, jako by slova v něm patřila úplně jinému člověku. Stanjura nevyloučil možnost odkupu dalších podniků v energetice kvůli zvýšení energetické bezpečnosti.

Dlouholetý šéf poslaneckého klubu ODS šel před dvěma lety do voleb s jasným cílem. V době pomalu odeznívající covidové pandemie se chtěl vymezit vůči éře tehdejší ministryně financí Aleny Schillerové (ANO). Za jejího působení se schodky státních rozpočtů postupně zvyšovaly až na 420 miliard korun v roce 2021. „Koza zahradníkem,“ označil Stanjura před dvěma lety Schillerovou a dodal, že „zadlužuje náš stát až do roztrhání těla“.

Tento trend se mu ale za poslední dva roky razantně změnit nepodařilo. Ihned po nástupu vlády sice Stanjurovo ministerstvo představilo upravený rozpočet pro rok 2022, který snížil očekávaný schodek o 96 miliard korun. Pak ale přišla ruská invaze na Ukrajinu a energetická krize. Deficit rozpočtu se tak dostal na úroveň 360 miliard korun.

Letošní hospodaření již bude o poznání lepší, vláda počítá se schodkem 295 miliard korun, ke kterému se nakonec možná skutečně dostane. Klesat by schodky měly i v dalším roce, a to o dalších zhruba 40 miliard.

Mistr kliček?

Stanjura má za sebou

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější