Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Přesčasy nejsou největší potíž zdravotnictví. Ten opravdu velký problém nás teprve čeká

Více pacientů, méně personálu. Pokud jsou čeští zdravotníci na hraně sil teď, budoucnost vypadá ještě hůř. Pomoci to řešit může každý. Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Více pacientů, méně personálu. Pokud jsou čeští zdravotníci na hraně sil teď, budoucnost vypadá ještě hůř. Pomoci to řešit může každý. Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Komentář Evy Mošpanové: Lékaři zápasí s ministerstvem o neúnosné přesčasy. Pokud použijeme zdravotnický slovník, jde o vážný, pro práci i životy zdravotníků zcela zásadní, ale chronický problém. Akutní fáze ovšem za několik let propukne u zcela jiných potíží. Je nejvyšší čas začít s kroky, které by je mohly zmírnit. Sahají i za brány ministerstva zdravotnictví.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Vlastimil Válek nemá nouzi o náměty na facebookové příspěvky. Sociální sítě ministra zdravotnictví se v posledních dnech plní přísliby o vyřešení krize s přesčasy lékařů, která aktuálně cloumá jeho rezortem.

Z druhé strany sociálních sítí, jednacích stolů a novinových textů odpovídají doktoři. Tisíce z nich hrozí, že pokud se něco nezmění, přestanou od prosince sloužit přesčasy. České zdravotnictví je na nich přitom závislé.

Přes nepochybnou vážnost situace je to jen malá ochutnávka problému, který nás čeká. Nemusíte být jezdcem zdravotnické apokalypsy, abyste nastávající potíže odhadli. Stačí se podívat na několik čísel.

Průměrný

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Zdravotnictví

Česko, Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější