Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Co by mi chybělo (k 5. narozeninám Deníku N)

Redakce Deníku N (2023). Foto Lukáš Veselý
Redakce Deníku N (2023). Foto Lukáš Veselý

U příležitosti 5. narozenin Deníku N jsme v naší Edici N vydali výroční knihu Z nuly na pět, v níž jsme shromáždili vzpomínky redakce i zakladatelů, archivní materiály a hlavně všechny titulní strany Deníku N, které vyšly od našeho vzniku po současnost. Je jich více než tisíc a dohromady tvoří působivou vizuální kroniku. Předmluvu ke knize napsal ředitel vydavatelství Jan Simkanič.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Představte si, jak by vám bylo, kdyby tu Deník N nebyl. Prý je to skvělý způsob, jak zjistit, jaká je síla nebo hodnota nějaké značky.

Mně osobně by to bylo hodně líto. Ne proto, že bych neměl co na práci. Ale chyběli by mi všichni, které jsme si se šéfredaktorem Pavlem Tomáškem vybrali, a moc dobře jsme věděli proč. Pro jejich nadšení, odvahu, obětavost, profesní poctivost a velké srdce, které potvrzují den za dnem už těžko uvěřitelných pět let. Pro jejich humor, nadhled, empatii a smysl pro společnou věc.

Chyběli by mi předplatitelé, kteří dokážou být nesmírně nároční, ale také obdivuhodně velkorysí. Chtějí, abychom byli co nejlepší, nejpřesnější a nejvýstižnější, přitom umějí leccos odpustit, protože vědí, že novinařina je ze své podstaty odsouzena k nedokonalosti. A za tak nehmotnou práci, jako je poskytování informací, dokážou dokonce zaplatit (což v našich krajích pořád není samozřejmost) a leckdy pomoci ještě něčím navíc.

Z naší výroční knihy Z nuly na pět jsme pro vás vybrali ještě další tři ukázky. Knížka není dostupná v běžné distribuci, můžete ji pořídit pouze v našem e-shopu, popřípadě v naší redakci nebo na některé z našich akcí.

Chyběli by mi čtenářky a čtenáři, byť popravdě asi ne úplně všichni. Skuteční čtenáři, kteří nečtou jen titulky, ale před napsáním reakce dočtou až na konec článku, i kdyby s ním nakonec nesouhlasili nebo v něm našli nějakou chybu, ti by mi chyběli určitě. Protože bez nich by ta práce nedávala smysl.

Chyběl by mi nářek politiků, kteří se vztekají, že jim neprošla nějaká nepravost bez povšimnutí nebo tak snadno, jak doufali, nebo že nemohou nějakou lež či manipulaci šířit tak lehce, jak si usmysleli. A že jich za těch pět let bylo.

Chyběl by mi pocit, že mezi námi jsou lidé, kterým záleží na tom, v jakém světě žijeme, i když se ten svět často řítí bůhvíkam. Bez nich by Deník N nevznikl.

Chyběly by mi výjimečné a skvěle napsané texty, neotřelé pohledy na věc, čtenářská setkání s moudrými, podnikavými nebo zajímavými lidmi, reportáže i tvrdě odpracovaná investigativní zjištění, spousta praktických postřehů a rad, ale i texty, se kterými jsem mohl vášnivě nesouhlasit. A na závěr ještě jízlivé poznámky, ty by mi opravdu chyběly.

Chyběl by mi ten příběh o myšlence předem odsouzené k nezdaru, která se nenechá zlomit ani odradit, ale nakonec se po velkém úsilí propracuje k úspěchu.

Věřím, že něco z toho by chybělo i vám. Ostatně, máte na tom svůj podíl. Tohle je knížka, která je toho důkazem. Důkazem naší společné snahy rozumět lépe světu.

Děkujeme vám za to.

 


Křest N: Czechy. To nevymyslíš.
Zveme vás na křest knihy Czechy. To nevymyslíš. Polský autor nám ukazuje naši zemi tak, jak my ji nikdy vidět nedokážeme – zvenčí, přitom zasvěceně, s velkou znalostí faktů a s láskou.

S autorem knižní novinky Edice N Aleksanderem Kaczorowskim si v úterý 16. dubna od 19 hodin v Knihovně Václava Havla bude povídat vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský nejen o knize, ale také o vztahu Poláků a Čechů, o podobnostech a rozdílech mezi dvěma blízkými, ale občas dramaticky odlišnými sousedními zeměmi.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Deník N

Edice N

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější