Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Záběry z útoku Hamásu byly čím dál brutálnější. Chápu ale, proč je Izrael zveřejnil, říká reportér

"Z mého pohledu je pět tisíc mrtvých civilistů v Gaze obrovské číslo," říká novinář Vojtěch Boháč. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
„Z mého pohledu je pět tisíc mrtvých civilistů v Gaze obrovské číslo,“ říká novinář Vojtěch Boháč. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Izraelská armáda v pondělí vybraným novinářům ukázala drastické záběry z útoku Hamásu. Promítání se zúčastnil i šéfredaktor serveru Voxpot Vojtěch Boháč. Svou zkušenost popsal ve Studiu N.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Jaké záběry vám izraelské úřady ukázaly? Co jste viděli?

Byl to 45 minut dlouhý film poskládaný z náhodných záběrů od izraelské armády, kterými chtěli novinářům ilustrovat, co se vlastně stalo. Začalo to záběrem z prostříhávaní hraničního plotu, následoval ozbrojený výjezd Hamásu.

Bylo vidět, jak ozbrojenci zastavují auta na ulici a střílí jejich pasažéry. Postupně ty záběry byly brutálnější. Viděli jsme vyvražďování v kibucech a nakonec to došlo do extrému, kdy ukázali ohořelá těla a dvě mrtvé děti.

Ty nejšílenější záběry, které jsme viděli, už ale dávno kolují na internetu. Dá se tedy říci, že jsme neviděli nic nového a překvapivého.

Té konference se účastnil také válečný fotograf Ján Husár, který napsal, že musel po pětadvaceti minutách odejít, protože to na něj bylo příliš drastické. Proč vám izraelská armáda ukázala ty nejkrutější záběry?

Při krácení a editaci přepisu podcastu s Vojtěchem Boháčem se redakce Deníku N dopustila vážné chyby. Výrok o izraelském odvedení pozornosti od bombardování v Gaze od Vojtěcha Boháče nezazněl. Jemu osobně i čtenářům se za tuto chybu, která nás velmi mrzí, omlouváme a inkriminovanou pasáž nyní nabízíme v doslovné verzi v kurzívě.

Když jsem přemýšlel, proč nám teda ukázali něco, co už do velké míry známe, tak já si myslím, že to je prostě proto, že Izrael teďka je častěji a častěji kritizován za tu hodně ostrou, poměrně brutální kampaň v Gaze, a i například, když se podíváš na The Economist, tak tam byl zajímavý článek o tom, že se už zavírá okno legitimity izraelské odplaty, že prostě to, co se teď děje v Gaze, vzbuzuje na mezinárodní scéně takové pohoršení a že Izraeli nebude tolerováno úplně všechno.

Ostatně, víš co, kdyby to neudělali, tak tady teď s tebou asi nejsem já v podcastu, ale dost možná s někým řešíš to bombardování v Gaze. A tímhle si Izrael zase získal čas na to, že on je vlastně tím, kdo podává svoji agendu, kdo ukazuje, hele, co se nám stalo. Já chápu, že strategicky je to vlastně to nejlepší, co oni za svoji stranu mohli udělat, protože oni zase přitáhli pozornost a řekli, hele, nezapomínáme na to. Máme tady více než 1400 mrtvých lidí a vlastně já slyším i pohoršení často v Izraeli. Je to teprve 14 dní, už se na to začíná zapomínat a Izrael zjevně tady tím si tu agendu zase vzal zpátky, zase řekl, hele, pojďme si vzpomenout, co se stalo, to co děláme, je legitimní.

Takže ty vlastně tvrdíš, že je to určitá snaha odstínit pozornost, ale takové to oficiální stanovisko izraelských úřadů je – podívejte se, bylo to hrozné, zapomínáte, prostě část světa zpochybňuje to, co Hamás u nás udělal. To znamená, nevidíš tam tu jejich motivaci jako primární, jako čistou, prostě podívejte se, nezpochybňujte to?

Já naprosto chápu, proč to dělají. Oni potřebují

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Izrael

Palestinská území

Rozhovory

Studio N

Podcast Studio N, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější