Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Přivedli jsme ke společnému rozhovoru Arména a Ázerbájdžánce. Odpovídali, kdo může za pád Karabachu a jak dosáhnout míru

„Ničivé zásahy několika zákopů, úkrytů a vojenských konvojů arménských ozbrojených sil v Karabachu“ – píše o videu, z něhož je tato fotka, ázerbájdžánské ministerstvo obrany. Fotografii není možné ověřit. Foto: Mod.gov.az
„Ničivé zásahy několika zákopů, úkrytů a vojenských konvojů arménských ozbrojených sil v Karabachu“ – píše o videu, z něhož je tato fotka, ázerbájdžánské ministerstvo obrany. Fotografii není možné ověřit. Foto: Mod.gov.az

Spolu s 19. zářím nastal konec Náhorního Karabachu neboli mezinárodně neuznané republiky Arcach na ázerbájdžánském území, která byla osídlena arménskými obyvateli. Ti ale v důsledku bleskové zářijové ázerbájdžánské ofenzivy ve valné většině uprchli do Arménie. Kde se vzal tak rychlý konec? Co nám události říkají o geopolitickém rozvržení moci i ruské síle na Kavkaze? Jak je to doopravdy s nevraživostí mezi Armény a Ázerbájdžánci a dokážou spolu vůbec mluvit? Deník N měl možnost o tom vést společný rozhovor se dvěma experty z obou znepřátelených zemí, Davidem Petrosjanem a Najminem Kamilsojem.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Náhorní Karabach – území na jižním Kavkaze, o které se už desítky let vedou spory a války a které je ohniskem etnického konfliktu mezi Arménií a Ázerbájdžánem, mají už přes měsíc zpět v rukou Ázerbájdžánci.

Přes sto tisíc Arménů bylo vyhnáno nebo uteklo z domovů, stejně jako z nich byli v 90. letech při první válce o Karabach vyhnáni Ázerbájdžánci. Ti se tam nyní podle tamního prezidenta Ilhama Alijeva mají vrátit.

Co se v rozhovoru mimo jiné dočtete:

  • Jak je to s nenávistí mezi Armény a Ázerbájdžánci;
  • co pro vývoj událostí na jižním Kavkaze v souvislosti s geopolitickými vztahy znamenají události 19. září (invaze ázerbájdžánských vojsk a zabrání Náhorního Karabachu, masivní exodus tamního arménského obyvatelstva);
  • kdo za masivní exodus etnických Arménů nese vinu;
  • zda Rusko na jižním Kavkaze ztrácí svůj vliv;
  • v čem podle expertů spočívá řešení desítky let trvajícího sporu.

Od ázerbájdžánské vojenské ofenzivy v Náhorním Karabachu následované masivním exodem etnických Arménů z oblasti uplynul více než měsíc. Území, o které se desítky let vedly spory a války, kvůli kterým zemřelo mnoho lidí na obou stranách, jak na ázerbájdžánské, tak na arménské, je najednou „pryč“.

Ofenziva byla rychlá, ale rány v srdcích etnických Arménů, kteří museli nebo v obavě o život chtěli vše narychlo opustit a ze svých domovů odejít, zůstanou otevřené nejspíš dlouho.

Na začátek bych se vás chtěla zeptat, jak se cítíte, když tu teď spolu, Ázerbájdžánec a Armén, při společném rozhovoru s Deníkem N sedíte. Pocházíte ze zemí, které se po desetiletí nenávidějí a mezi nimiž bylo prolito mnoho krve. Jak to vnímáte?

Petrosjan: Neřekl bych, že Arménie chová vůči obyčejným Ázerbájdžáncům nenávist.

David Petrosjan (z Arménie)

  • je doktorandem na Fakultě mezinárodních vztahů na Jerevanské státní univerzitě,
  • spolupracuje s Centrem občanské společnosti v Praze, kde se na základě svých zkušeností ze střední a východní Evropy zaměřuje na roli občanské společnosti.

Mezi oběma státy existuje rivalita, ale slovo „nenávist“ bych nepoužil. Za celý můj život arménská vláda ani instituce nikomu nenávist vůči Ázerbájdžáncům nevštěpovaly.

Mezi Arménií a Ázerbájdžánem existuje konflikt, ale neřekl bych, že se obyčejní lidé nenávidějí; alespoň z naší strany ne. Ani v našich učebnicích není propagovaná žádná nenávist vůči ázerbájdžánskému národu.

Kamilsoj: Co se týče té nenávisti, s tím bych asi nesouhlasil.

Najmin Kamilsoj (z Ázerbájdžánu)

Kavkaz

Náhorní Karabach

Rozhovory

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější