Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Průzkum: Až 600 tisíc nespokojených. Kvůli čemu Fialova vláda ztrácí hlasy a jak je může získat zpátky

Premiér a předseda ODS Petr Fiala v Poslanecké sněmovně. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Premiér a předseda ODS Petr Fiala v Poslanecké sněmovně. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Fialova vláda bojuje podle několika průzkumů s důvěrou občanů. Říjnová data výzkumné agentury STEM/MARK, která má Deník N exkluzivně k dispozici, se zaměřila na voliče pětikoalice. A pro kabinet nejde pouze o dobré zprávy. Data ukazují, že velká část z nich je s vládou velmi nespokojena, pětina by ji ohodnotila čtyřkou, desetina pětkou. Právě na tyto nespokojené voliče se nejspíš bude muset Fiala se svým týmem nyní zaměřit. U sněmovních voleb za dva roky si totiž nemůže dovolit ztratit prakticky žádný hlas.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na začátku října, kdy se volební období nenápadně přelomilo do své druhé poloviny, si premiér a šéf ODS Petr Fiala pochvaloval výkon svého kabinetu.

„Ačkoli vím, že mnozí z vás, a já také, by si přáli, aby některé věci šly rychleji, tak věřím, že naše vláda vstupuje –⁠ ve sportovní terminologii –⁠ do druhého poločasu s dobrým skóre,“ prohlásil tehdy předseda vlády. „Dobře vím, že všechno ještě není ideální. Ale věřím, že se nám po dekádě nezodpovědného populisticko-socialistického vládnutí daří naši zemi opět dávat dohromady,“ dodal.

Fialovo hodnocení a také jeho opatrný optimismus vůči nadcházejícím dvěma rokům je pochopitelný. Kabinetu se poměrně výrazně propadla důvěra a pět stran vládní koalice bude muset postupně začít pracovat na tom, aby si svou reputaci vylepšily.

Část jejich vlastních voličů přitom nevidí situaci tak dobře, jak ji popisuje předseda vlády. Data z výzkumu agentury STEM/MARK, která má Deník N k dispozici, ukazují, že i mezi částí příznivců pětikoalice panuje nad výkonem vlády velké rozčarování a nespokojenost.

Výzkumníci se ve svém šetření začátkem října zaměřili právě na ty, kdo před dvěma lety podpořili koalice Spolu a Piráty s hnutím STAN – tedy ty, kteří se tehdy vyslovili pro změnu a Fialovi s jeho partnery dali svou důvěru.

Základní zjištění zní, že koalice své vlastní příznivce houfně neztrácí. Důvodem je však spíše absence volební alternativy než přetrvávající důvěra. Hned dvacet devět procent voličů koaličních stran ze sněmovních voleb roku 2021 je s vládou podle průzkumu velmi nespokojeno.

Spoluautor šetření Jan Burianec říká, že zejména tyto voliče, kterých je zhruba šest set tisíc, musí kabinet přesvědčit.

„Tito lidé deklarují, že aktuálně nemají alternativu, nemají koho jiného volit, a tudíž od vlády neodcházejí. Jsou s ní ale velmi nespokojení,“ popisuje.

Co lidem vadí?

Vedle současných voličů vládní koalice sledovali výzkumníci také dnes již bývalé podporovatele koaličních stran. Typicky jde o ty, kteří před dvěma lety volili Spolu nebo uskupení PirSTAN, ale nyní by jim hlas již nedali.

Mezi těmito dvěma skupinami jsou poměrně výrazné rozdíly v důvodech, které sráží jejich důvěru v kabinet. Zatímco bývalé voliče více trápí konkrétní vládní kroky, ti stávající – nespokojení – kabinet na prvním místě kritizují za jeho komunikaci. Ještě větší podíl voličů ale nedokáže konkrétní důvod popsat.

„Hlavní rozdíl mezi oběma sledovanými skupinami může být

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Průzkum veřejného mínění

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější