Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Země s obří inflací si zvolila radikální řešení. Argentinu má zachránit excentrický prezident Milei

Příští argentinský prezident Javier Milei mluví k voličům po svém zvolení. Foto: Agustin Marcarian, Reuters
Příští argentinský prezident Javier Milei mluví k voličům po svém zvolení. Foto: Agustin Marcarian, Reuters

Nejenže vyhrál – Argentinci mu ve druhém kole prezidentských voleb po vyrovnaných předvolebních průzkumech dali ještě více hlasů, než se čekalo. Javier Milei získal 56 % hlasů. Jde o pozoruhodnou figuru, která vzbuzuje vášně. Výstřední ekonom, který přísahá na libertariánství a slibuje zrušit peso a zavést dolar, oplývá charismatem a velkými vizemi, ale také vypočítavostí a bizarními příběhy. On sám si říká Lev, potažmo guru. Jiní mu přezdívají El Loco. Šílenec. Přinášíme jeho profil.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Kandidát na argentinského prezidenta Javier Milei dostal ve 2. kole prezidentských voleb ve 46milionové zemi 14,5 milionu hlasů.

Vyhrál ve 20 z 23 provincií a jednoho autonomního města – těmi výjimkami jsou provincie Buenos Aires (tam prohrál těsně, ale vyhrál v samotném stejnojmenném autonomním hlavním městě), Formosa a Santiago del Estero.

Krajně pravicový libertarián přesvědčil Argentince svou představou, že hospodářské i politické problémy země vyřeší přechodem na americký dolar a radikálním ořezáním státních nákladů „motorovou pilou“.

Mileiovi příznivci v Buenos Aires slaví jeho vítězství.

Jeho soupeř, ministr hospodářství Sergio Massa, mu už během noci našeho času blahopřál, ještě před zveřejněním oficiálních výsledků tak uznal svou porážku.

Vítězi vedle jiných (například Elona Muska) pogratuloval i předchozí americký prezident Donald Trump, k němuž bývá Milei někdy přirovnáván. Podle Trumpa, jenž se sám chce ve své zemi vrátit k moci, Milei „svou zemi obrátí a učiní Argentinu opět skvělou“.

„Jsem lev! … Jsem král ztraceného světa, který s gustem pozře celou kastu (elity země, pozn. red.),“ zpíval třiapadesátiletý Javier Milei na zaplněném stadionu v Buenos Aires při posledním mítinku své kampaně. Nepřipomínal politika, který v případě vítězství bude řídit jednu z nejproblematičtějších zemí světa, ale excentrickou rockovou hvězdu, kterou se v mládí toužil stát. „Ať žije svoboda, ku*va,“ řval opakovaně do mikrofonu za ohromného aplausu.

Na pódiu se zcela vtělil do role krále zvířat, jehož s pomocí své neposedné hřívy vlasů udělal všudypřítomným logem své kandidatury, která zamávala s argentinskou politikou. „Jsme světovým fenoménem. Kasta z nás má strach,“ bušil se do prsou. Přitáhl tak bouřící publikum, které si ho vybralo jako trest pro dosavadní elity, jež už poněkolikáté přivedly Argentinu na buben.

Rozcuchaný neviditelnou rukou trhu

Nynější láska davů stojí v ostrém kontrastu k Mileiovu smutnému dětství. Narodil se v Buenos Aires do velmi slušně zabezpečené rodiny vlastníka několika autobusů a ženy v domácnosti. Násilnický otec syna surově

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Latinská Amerika

Profil

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější