Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Když viděli bílý autobus, věděli, že je budou mučit. Nová zpráva OSN popisuje ruské válečné zločiny na Ukrajině

Ruští vojáci ve vlaku směřujícím na Ukrajinu. Foto: Ministerstvo obrany RF
Ruští vojáci ve vlaku směřujícím na Ukrajinu. Foto: Ministerstvo obrany RF

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal obavy, že eskalující situace na Blízkém východě může odvrátit pozornost od pokračující rusko-ukrajinské války.

Ruská armáda i minulý týden útočila na ukrajinské civilní cíle. Terčem se podle ukrajinského prezidenta stal například obytný dům v Záporoží, o víkendu ruská raketa zničila budovu pošty v Charkovské oblasti. Na místě zabila šest lidí.

Jakýkoli úmyslný zásah civilního cíle je porušením mezinárodního práva a počítá se jako válečný zločin. Ty na Ukrajině od loňského roku monitoruje speciální komise zřízená OSN, která vydala novou zprávu.

Píše v ní o dalších důkazech, že se ruské úřady dopouštějí vražd civilistů, mučení, deportace dětí i znásilňování a jiného sexuálního násilí.

Elektrické šoky

Už v předchozích zprávách komise OSN konstatovala, že okupační ruské úřady využívají mučení jako svůj pracovní nástroj. Tentokrát se jí podařilo zmapovat několik konkrétních příkladů ve vězeňských zařízeních v Chersonské a Záporožské oblasti, kde bylo týrání „rozsáhlé a systematické“.

Řada obětí i svědků popsala, jak

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější