Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Musí se to řešit radikální akcí.“ „Chtějí vytlouct peníze.“ Co říkají ředitelé nemocnic, primáři i lékaři na protesty proti přesčasům?

Pokud se nespokojení lékaři nedohodnou s politiky, může pacienty čekat od prosince snížená dostupnost zdravotní péče v nemocnicích. Ilustrační foto: Gabriel Kuchta Deník N
Pokud se nespokojení lékaři nedohodnou s politiky, může pacienty čekat od prosince snížená dostupnost zdravotní péče v nemocnicích. Ilustrační foto: Gabriel Kuchta Deník N

Více než pět tisíc lékařů chce od prosince vypovědět veškeré přesčasy v nemocnicích, což by se výrazně dotklo péče o pacienty. Jakou má protest podporu mezi primáři, řediteli nemocnic, lékaři ve špitálech, ambulancích nebo v řadách politiků? Odpovědi přináší anketa Deníku N.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Jednání mezi organizátory protestů a vládou se zatím zasekla na mrtvém bodě. Ministři sice přinesli minulý týden návrhy řešení, podle organizátorů to jsou ale zatím pouze sliby.

Zatím se do protestu zapojila více než polovina lékařů, kteří slouží v nemocnicích. Pokud do začátku prosince nedojde k dohodě, pocítili by to pacienti velmi výrazně.

Někteří vedoucí lékaři nebo ředitelé nemocnic se k akci staví vlažně či vyloženě odmítavě s tím, že do zdravotnictví už stát investoval dost. Namítají také, že bez stovek hodin přesčasů se lékaři nic pořádného nenaučí.

Ti, co protesty podporují, chápou naopak akci jako šanci změnit problémy, které se ve zdravotnictví vlečou už dlouho. Odpůrci i příznivci se shodují, že omezit přesčasy a zároveň udržet stávající rozsah péče není možné. Jediným řešením by v takovém případě byl útlum malých nemocnic.

Respondenti dostali dvě otázky:

Máte

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější