Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Bydlení naoko za pár tisíc. V Česku kvete obchod s doklady o ubytování, cizincům umožňují získat vízum

Zdroj: investigace.cz / Lenka Matoušková
Zdroj: investigace.cz / Lenka Matoušková

Potvrzení o ubytování je nezbytnou podmínkou pro získání víza v Česku. Dokument dokládá, že migrant či uprchlík má zajištěné bydlení po celou dobu platnosti povolení, což většinou bývá minimálně rok. Ne každý cizinec si však umí dopředu zařídit řádné bydlení na tak dlouhou dobu. Se splněním této povinnosti pomáhají obchodníci s adresami, kteří žadatelům o pobyt nabízejí potvrzení o ubytování, aniž by ale na daném místě mohl konkrétní člověk skutečně bydlet. Mezi obchodníky jsou provozovatelé ubytoven, pracovní agentury nebo zjevní podvodníci. Zatímco migrantům i uprchlíkům za uvedení neplatné adresy pobytu hrozí pokuta, či dokonce vyhoštění ze země, v případě zprostředkovatelů pochybných služeb je porušení zákona prakticky nemožné dokázat.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Sháním potvrzení o bydlení, prosím pouze ověřené zdroje,“ píše uživatelka facebookové skupiny Ukrajinců v Praze. Zatímco využívání virtuálních sídel společností je obecně známou praxí, kterou provozují i české firmy, o nákup potvrzení zajištěného bydlení, kde ve skutečnosti žadatel nebydlí, mají zájem většinou cizinci.

Formulář dokladu o zajištění ubytování. Zdroj: MVČR

K získání dlouhodobého českého víza, a tedy možnosti žádat o povolení k pobytu je totiž potřeba doložit místo, kde cizinec hodlá v průběhu platnosti víza bydlet. V případě změny adresy by měl nové bydliště nahlásit úřadům do tří pracovních dnů, a to předložením platné nájemní smlouvy nebo potvrzením od ubytovatele. Pokud ale cizinec přichází do země, kde nemá žádné kontakty, je pro něj shánění bydliště přinejmenším problematické. Komplikované je to i pro cizince, kteří bydlí v nezkolaudovaných bytech nebo se v průběhu pobytu stěhují z ubytovny na ubytovnu. Takové bydlení totiž nesplňuje požadavky pro udělení pobytového víza.

V komentářích k uvedenému inzerátu byly i desítky odpovědí s kontakty na osoby, které by mohly potřebné potvrzení poskytnout. Jeden z komentátorů ale napsal: „Být vámi, nepíšu to veřejně, policie ty adresy kontroluje.“ Redakce Investigace.cz se rozhodla tento byznys s doklady v Česku prozkoumat – zjišťovali jsme, kolik takové potvrzení o bydlení stojí, kdo je prodává a zda je pravda, že o obchodování s adresami má povědomí i česká policie.

Kdo jsou obchodníci s adresami?

Oslovili jsme několik obchodníků, kteří doklady o ubytování nabízejí. Své služby inzerují prostřednictvím rusko- a ukrajinskojazyčných kanálů a skupin na platformách Telegram, Vkontakte a Facebook. „Potvrzení adresy na jeden rok včetně poštovní schránky vyjde na 4500 korun,“ sdělil redakci muž jménem Anatolij, jenž inzeruje své služby na Facebooku a Telegramu. V ruštině obchodníci používají výraz

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Migrace a uprchlíci

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější