Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kraje chtějí o čtyři miliardy z rozpočtu víc. Nebyli nadšení, říká o reakci spolustraníků z vlády liberecký hejtman Půta

STAN, Martin Půta. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
STAN, Martin Půta. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Téměř polovina českých krajů se postavila vládě a požaduje více peněz ze státního rozpočtu. Šest hejtmanů – čtyři z nich zastupují strany koalice – chce po ministerstvu financí, aby přepracovalo vzorec, podle něhož mezi ně rozděluje peníze z daní. Podíl krajů by narostl ze stávajících 9,78 % zhruba o procentní bod. Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK) řekl Deníku N, že současný výpočet nezohledňuje například to, že jeho kraj na rozdíl od jiných nemá fakultní, ale pouze krajskou nemocnici, do které musí investovat.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • Oč se požadavek hejtmanů opírá?
  • Jaká byla reakce vládních politiků, včetně Půtových spolustraníků ze STAN?
  • Jaké parametry ba měl nový vzorec pro výpočet peněz pro kraje zohledňovat?

Jdete proti své straně ve vládě a nejste sám. Hejtmanů z vládních stran se stejným požadavkem je víc. Jak na to straničtí kolegové reagovali?

Nemyslím si, že by náš krok šel proti našim kolegům nebo proti vládě. Naopak se snažíme vládě pomoci s naplněním jejího vlastního programového prohlášení, které tuto změnu obsahuje. Přišli jsme s konkrétním návrhem a teď bude na vládě, jestli využije nápad šesti krajských zastupitelstev, anebo přijde s nějakým vlastním řešením. Skoro dvacet let jsme ve stavu, který je neudržitelný. Žádné jiné takto absurdní financování v Česku nefunguje.

V případě rozdělování peněz krajům se postupuje podle procent vypočítaných v roce 2003. Mezitím se stala spoustu věcí, změnila se

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Konsolidační balíček

Sněmovna

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější