Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ministerstvo ustoupilo kritice. K bytům nebude potřeba tolik parkování, u škol bude povinné stání pro kola

Nově by měl stavebník vybudovat jedno parkovací místo na 120 m² podlažní plochy bytů. Ilustrační foto: Adobe Stock
Nově by měl stavebník vybudovat jedno parkovací místo na 120 m² podlažní plochy bytů. Ilustrační foto: Adobe Stock

Pravidla pro povinné budování parkovacích míst u nových bytů a kanceláří se změkčí. Počítá s tím připravovaná vyhláška ministerstva pro místní rozvoj, které původně naopak chtělo podmínky zpřísnit.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Parkovací minima jsou stavební norma, která určuje, kolik musí stavebník vybudovat parkovacích stání při stavbě určitého druhu budovy. Původní návrh ministerstva, který nařizoval vyšší počet parkovacích stání, vyvolal kritiku odborníků.

V praxi by znamenal, že by se k bytům větším než 70 m² musela nově stavět dvě parkovací stání místo současného jednoho (nyní je tato podmínka u bytů větších než 100 m²). Úřad nakonec ze svého návrhu ustoupil a po připomínkovém řízení parkovací minima naopak snížil.

„V rámci mezirezortního připomínkového řízení jsme vyhověli řadě připomínek, mimo jiné jsme zjednodušili způsob výpočtu a snížili hodnoty parkovacích minim,“ řekl Deníku N mluvčí ministerstva Petr Waleczko.

Ten připomněl, že vyhláška o technických požadavcích na výstavbu je stále v legislativním procesu, a nelze tedy předjímat její finální znění. Návrhem se nyní budou zabývat pracovní komise Legislativní rady vlády.

„Za předpokladu, že v dalších fázích procesu nedojde ke změnám, bude minimem jedno parkovací místo na

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Doprava

Praha

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější